ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
CAN:europejskie firmy z branży energochłonnej unikają opłat za zanieczyszczanie środowiska
16.04.2018r. 07:13

Zamiast starać się o poszerzanie planów realnej dekarbonizacji, energochłonny przemysł w Unii Europejskiej zdołał osiągnąć profit z zanieczyszczania środowiska - informuje w badaniach z 9 kwietnia europejska organizacja pozarządowa CAN (Climate Action Network Europe), o czym informuje BiznesAlert.pl.
CAN uważa, że przemysł energochłonny bazuje na trzech dźwigniach: sporej liczbie bezpłatnych pozwoleń wydawanych przez unijny System Handlu Emisjami (ETS), niezwykle życzliwych ulgach podatkowych i wsparciu fiskalnym ze strony rządów państw europejskich. Badania organizacji legitymizuje niejako jej autocharakterystyka, gdyż CAN określa siebie jako "największą koalicję organizacji pracujących na rzecz klimatu i problemów energetycznych w Europie". Potwierdzają to suche liczby, gdyż w sieci organizacji współpracuje ze sobą aż 140 pomniejszych organizacji z 30 państw europejskich.

Ze wspomnianych badań wynika, że firmy z branży energochłonnej unikają opłat za zanieczyszczanie środowiska z uwagi na politykę związaną z Systemem Handlu Emisjami, poprzez zdolność do tzw. cash-grab'u bazującego na połączeniu różnych luk w systemie i wykorzystaniu ich dla własnych korzyści. Jednym z bardziej rażących przykładów zastosowania takiej strategii jest korzystanie z nadwyżek uprawnień do emisji zanieczyszczeń, które w ramach programu ETS przyznawane są firmom branżowym, nieomieszkującym wykorzystać dogodnej sytuacji.

To z pozoru trudne do zrozumienia zjawisko ma swoje źródło w unijnym pragmatyzmie. Nagłe dostosowanie rozmaitych ograniczeń emisji przeróżnych gazów cieplarnianych do atmosfery na obszarze UE, głównie z uwagi na unijną politykę proekologiczną, uderzyłoby w jawny sposób w gospodarki wielu państw członkowskich.

Stąd system ETS, u podstaw którego leżała chęć racjonalnego gospodarowania zanieczyszczeniami w celu powolnej, aczkolwiek długofalowo skutecznej adaptacji firm europejskich do konieczności ochrony klimatu. Jednakże program kontrolujący około 45 procent wszystkich unijnych zanieczyszczeń okazuje się być nie do końca spójny i efektywny - głównie z uwagi na sporą dozę wyrozumiałości wobec funkcjonujących wewnątrz Unii Europejskiej firm.

Ciekawą kwestią jest także powiązany z tym fakt pierwszego od siedmiu lat zwiększenia rocznej emisji zanieczyszczeń na obszarze UE. Dotychczas kwoty te z roku na rok spadały - 2017 rok okazał się pewnym niepokojącym przełomem. Dave Jones z brytyjskiej organizacji Sandbag podkreśla, że jedną z przyczyn jest zbyt wolne tempo wdrażania rozwiązań proekologicznych w Europie, a OZE nie otrzymuje wystarczającego wsparcia. Za wszystko płacą zaś unijni obywatele, którzy według badań, w samych Niemczech płacąc więcej za energię w swoich domach, pomagają utrzymać system państwowych przywilejów, obejmujący sektor przemysłu energochłonnego. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdyż na bazie wspomnianych w pierwszej części tekstu ulg podatkowych, sektor zyskuje nawet 17 miliardów euro - kwotę niewiele mniejszą niż budżet RFN na badania i edukację. Dodatkowo płacimy także naszym zdrowiem, gdyż wskutek utrzymującej się bądź rosnącej emisji, zmuszeni jesteśmy do życia w warunkach sprzyjających rozwojowi różnorakich chorób. "Każdego roku 231 554 Europejczyków przedwcześnie umiera z uwagi na zanieczyszczenia powietrza. Przyczyną prawie 1/4 tych zgonów jest sektor przemysłu energochłonnego, o którym mowa w badaniu" - podkreśla CAN.

Kwestią otwartą pozostaje, czy unijni przywódcy zauważą problem i postarają się uszczelnić nie do końca sprawnie funkcjonujący system. Istotnym jednak jest, że za rogiem czają się już Chińczycy, którzy w nieefektywności europejskiego systemu dostrzegają okazję przemycenia własnych technologii, niejednokrotnie w rzeczywisty sposób przyczyniających się do spadku emisji na obszarach objętych ich oddziaływaniem.
EurActiv.com , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE