ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Niemcy nie osiągną do 2020 r. zakładanych przez siebie celów klimatycznych, ale za to wciąż pouczają innych
13.11.2017r. 19:31

Sygnalizowaliśmy już, że niemiecka gospodarka jest największym emitentem CO2 w Europie i poziom emisji tego gazu w Niemczech wciąż rośnie a nie spada. [1] I tak już od 2009 r. Nie przeszkadza to oczywiście utrzymywać niemieckiej propagandzie, że Niemcy są "liderem" w produkcji "zielonej" energii.
W związku z trwającym w Bonn szczytem klimatycznym COP23 rządowy portal "Deutsche Welle", w ślad za federalnym niemieckim ministerstwem środowiska ostrzega, że: "Ambitna polityka klimatyczna, jaką wyznaczyły sobie Niemcy do 2020 r., jest już prawie niemożliwa do zrealizowania". [2]

W przywołanym artykule autorka przypomina, że: "Niemcy, zamierzały do 2020 r. zamierzały zredukować swoją emisję gazów cieplarnianych o 40 procent w porównaniu do stanu sprzed 1990 roku. Dzisiaj wiadomo, że bez "działań uzupełniających" można oczekiwać redukcji jedynie o 32,5 proc. To w najlepszym wypadku. W najgorszym emisja zmniejszy się o 31,7 proc. - wynika z wewnętrznego dokumentu federalnego ministerstwa środowiska."

Katastrofa wizerunkowa Niemiec, jako "prekursora" polityki klimatycznej

Analiza AFP, na którą powołuje się portal "Deutsche Welle", w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że istnieje "wyraźnie większa przepaść między przyjętymi a realistycznymi celami klimatycznymi" do 2020 roku. "Chybienie celu na taką skalę byłoby dla polityki klimatycznej Niemiec znaczną porażką" - ostrzegają autorzy analizy.

Jako główną przyczynę tego rozminięcia się deklarowanych celów z utrzymującą się wciąż wysoką emisją CO2 w produkcji energii elektrycznej, wskazuje się okoliczność, że niemieckie elektrownie węglowe nadal "pracowicie" produkują energię na eksport. Oznacza to wzrost emisji gazów cieplarnianych o dodatkowe 10 mln ton. Jednocześnie rośnie zarówno liczba ludności, jak i gospodarka, zwiększa się zatem zapotrzebowanie na energię, a emisja CO2 wzrasta o kolejne10 mln ton.

"Niemcom grozi gigantyczna kompromitacja" - tak skomentował całą sytuację szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. Dlatego "zadanie nowego rządu jest jasne: jak najszybciej musi zlikwidować istniejącą przepaść". Konieczne jest szybkie rozpoczęcie dekarbonizacji sektora energetycznego, przyspieszenie transformacji energetycznej i większe tempo w przechodzeniu na elektromobilność.

Komentarz STOPwiatrakom.eu: Kompromitacja niemieckiej polityki energetycznej jest faktem. Piszą o tym już nawet rządowe niemieckie media, więc trudno jest nie odnotować tej wiadomości. Jeszcze bardziej cieszy kontekst w jakim pojawiają się te informacje, gdyż w Bonn trwa szczyt klimatyczny, poświęcony "ratowaniu Ziemi przed zmianami klimatycznymi". Dobrze wiedzieć, że dotychczasowa polityka ograniczania emisji CO2 w Niemczech spełzła na niczym, bo same emisje wciąż rosną. Gdy niemiecka gospodarka rozwija się całkiem nieźle, to trudno jest wymagać od innych, by wykazywali się podobną "ambicją" w zakresie walki z globalnym ociepleniem.

Mamy jednak świadomość tego, że nawet najbardziej oczywiste fakty o porażce prowadzonych działań, nie mówiąc już o ponoszonych kosztach na finansowanie klimatycznych fanaberii, nie odwiodą naszych zachodnich sąsiadów od kontynuowania polityki energetyczno-klimatycznej. Niemiecka drużyna walczy do końca. Dobrym przykładem tego są niemieccy Zieloni, których ambicji niszczenia gospodarki i miejsc pracy w imię ideologii zielonego komunizmu nic nie zmieni. W ramach rozmów o przyszłym rządzie (CDU/CSU-FDP-Zieloni) domagają się oni m.in. zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych w Niemczech już 2030 r. oraz przestawienia całej motoryzacji na samochody elektryczne. [3] W zasadzie należy kibicować Zielonym, gdyż dzięki ich polityce niemiecka gospodarka będzie musiała zaopatrywać się w energię m.in. w Polsce, co nie jest złym rozwiązaniem.

Zwracamy tylko uwagę, że polityczny kryzys w Niemczech działa na korzyść Polski. Im dłużej trwa, tym lepiej, gdyż Niemcy zajęci sobą, nie będą mieli czasu na szkodzenie Polsce. Warto, by rząd skorzystał z nadarzającej się okazji to i w końcu ograniczył wpływ niemieckich mediów na życie polityczne w Polsce oraz silniej domagał się wyłączenia polskiej energetyki spod unijnego pakietu zimowego. Skoro nawet Niemcom nie wychodzi ograniczenie emisji CO2, to mamy doskonały pretekst, by całą politykę klimatyczno-energetyczną wyrzucić do kosza. To jest świetny polityczny argument negocjacyjny, że Polska będzie ograniczała emisje CO2 w ślad z "liderem" polityki klimatyczno-energetycznej w Europie. Inaczej wyjdziemy na frajerów, co to zlikwidują sobie górnictwo i energetykę węglową, w imię walki z globalnym ociepleniem, którego nikt jeszcze nie widział.

Przypisy:

[1] http://stopwiatrakom.eu/wiadomości-zagraniczne/2332-niemcy-triumf-socjalizmu-w-energetyce.html
[2] http://www.dw.com/pl/niemcy-nik%C5%82e-szanse-na-osi%C4%85gni%C4%99cie-cel%C3%B3w-klimatycznych/a-40905520
[3] http://www.dw.com/pl/niemcy-po-wyborach-tworzenie-rz%C4%85du-czyli-trudna-sztuka-kompromisu/a-40675530
STOPwiatrakom.eu
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: przesada 14.11.2017r. 09:33
Konkretnie poproszę, które niemieckie media rzekomo mają w kontekście polityki klimatycznej "wpływ na życie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-11-2017r. 11:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 14.11.2017r. 11:16
Przy udziale OZE 20/80 benficjentem samochodów elektrycznych są oczywiście elektrownie węglowe. Żeby udział OZE rósł... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: rett 15.11.2017r. 12:21
Do autora 2 częśći atrykułu: (stopwiatrakom) - gdyby nie niemiecka gospodarka to żarłbyś trawę
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-11-2017r. 22:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE