ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
USA: Cyklon Harvey w Teksasie, intensywność opadów atmosferycznych i hipoteza globalnego ocieplenia
04.09.2017r. 06:07

W przewidywalny sposób cyklon Harvey i związana z tym klęska powodzi Houston, wykorzystywane są jako ilustracja nieszczęść, jakie ludzkość sprowadzać ma na siebie, zmieniając klimat przez spalanie paliw kopalnych.
Kataklizmy naturalne burzą wiarę, że Ziemia jest przewidywalną, dobrą matką dla ludzkości. Często przywołuje się przykład, jak to optymizm oświeceniowego filozofa Voltaire'a załamał się na wiadomość o tym, że w trzęsieniu ziemi, które dotknęło Lizbonę w 1755 r., zginęło 60 tysięcy ludzi.

Dzięki współczesnym mediom znamy, jak nigdy przedtem, przebieg i zasięg związanych z takimi kataklizmami ludzkich tragedii. W efekcie urbanizacji i nagromadzenia dóbr cywilizacyjnych każde takie zdarzenie wiąże się z wielkimi stratami liczonymi w miliardach, co wzmacnia jeszcze złowieszczy przekaz o ogromie kataklizmu. Ponadto, jak informują niektóre media, w mieście Houston władze publiczne zezwoliły deweloperom na zabudowanie terenów szczególnie narażonych na powodzie (równiny zalewowe), co jest zresztą regułą na całym świecie.

Ponieważ kataklizm ten budzi takie emocje i lęki, jest to oczywiście dobra okazja, by wzmocnić w umysłach ludzi "narrację" o globalnym ociepleniu. Medialny przekaz jest taki, że obecnie coś niedobrego dzieje się z klimatem, dzieją się rzeczy bez precedensu w historii, i jest tak właśnie z tego powodu, że człowiek emituje znacząco więcej dwutlenku węgla od połowy zeszłego wieku. Dowodem tych tendencji ma być wzrastającą gwałtowność zjawisk pogodowych -- na przykład opady atmosferyczne stają się coraz bardziej intensywne.

Paul Homewood (blog Not A Lot of People Know That) weryfikuje tę tezę (że więcej CO2 oznacza bardziej intensywne opady), przytaczając dane kluczowej agencji amerykańskiej zbierającej dane meteorologiczne - NOAA na temat rekordowych opadów w USA [1].Według tych danych historycznych, wszystkie rekordy opadów, tak pod względem ilości jak i intensywności w czasie, padły przed 1981 r. Nie ma więc mowy o jakimś związku z wzrastającymi emisjami CO2.

Wybierając dane dotyczące wyłącznie Teksasu, widzimy następujące rekordy intensywności opadów:

° W 1871 r. w miejscowości Galveston - 100 mm deszczu spadło w ciągu 15 minut

° W 1935 r. na Woodward Ranch - 381 mm w ciągu 2 godzin

° W 1921 r. w Thrall - 925 mm (tzn. prawie 1 metr) wody spadło w 18 godzin

° W 1979 r. w Alvin 1- 1092 mm (ponad metr) deszczu spadło w ciągu 24 godzin

W tym kontekście cyklon Harvey nie wypada wcale wyjątkowo.

Taki sam obraz wynika z listy rekordowych opadów na świecie sporządzonej przez Światową Organizację Meteorologiczną [2]. której fragment przedstawiamy poniżej (rekordowe opady od 1 min do 2 dni).Objaśnienie nagłówków kolumn:

Duration = czas trwania opadu

Unit = jednostka miary (minuty, godziny, dni)

Rainfall (mm) = opad deszczu w milimetrach

Location = lokalizacja

Date = data


W marcu 2017 r. ukazał się też artykuł Jamala Munshi z Sonoma State University [3]. Autor przeanalizował dostępne dane dotyczące rekordowych opadów w Anglii i Walii w latach 1766 - 2016 (okres 251 lat) pod kątem zgodności z hipotezą globalnego ocieplenia, tj. czy zjawiska takie, jak powodzie w Anglii i Walii na jesieni 2000 r., można przypisać efektom emisji ze spalania paliw kopalnych. Wnioski z tej analizy: "Analiza danych dotyczących opadów w okresach miesięcznych w Anglii i Walii ... nie ujawnia regularności w danych, które byłyby zgodne z hipotezą, że globalne ocieplenie spowodowało zwiększenie ilości i wariancji opadów".

Opracował Scriba

PRZYPISY

[1] https://notalotofpeopleknowthat.wordpress.com/2017/08/30/record-rainfalls-a-thing-of-the-past/
[2] http://www.bom.gov.au/water/designRainfalls/rainfallEvents/worldRecRainfall.shtml
[3] Munshi, Jamal, "Event Attribution and the Precipitation Record for England and Wales" (March 8, 2017). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2929159 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.2929159
STOPwiatrakom.eu

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Krystian 04.09.2017r. 10:41
Pięknie, ale ocieplanie klimatu powoduje nie tylko bicie kolejnych rekordów, ale OGROMNĄ NIESTABILNOŚĆ I... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE