Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2!
Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Notowanie rozpoczęło się z lekkim wzrostem na poziomie 1 procenta, a około godziny 10:00 psychologiczne 30 EUR zostało przełamane, uprawnienia do emisji nieprzerwanie kontynuowały rajd w górę. Notowanie zakończyło się na poziomie 29,35, to jest z zyskiem w stosunku do piątku, w wysokości 1,1 proc.
Pozytywne nastroje na wszystkich giełdach od rana, rosnące ceny misku energetycznego oraz czekające zlecenia przy 29,90 - 29,99 euro, były głównymi czynnikami wzrostu. Przełamanie 30 euro, to z jednej strony zasługa uczestników rynku, którzy kupują jednostki na bieżąco w związku wymogami regulacjami unijnych, ale także aktywność tych niemających obowiązku rozliczenia emisji i niebędących w systemie EU ETS.
Jeszcze na otwarciu notowania RSI - współczynnik siły względnej, był na poziomie 72, co mogło sygnalizować szanse korekty, jednak większa aktywność kupujących była kluczowa do wzrostu o prawie 2 euro w stosunku do piątkowego zamknięcia które było na poziomie 29,02 euro.
Mimo słabego rezultatu aukcji na poziomie 30,04 euro ceny po godzinie 11:00 nadal utrzymywały się mocno powyżej 30 euro. Ostatnia godzina notowania to już bardzo duża wyprzedaż, przehandlowan wolumen wyniósł w sumie 34,3 mln ton.
Pytaniem oczywiście pozostaje, czy to chwilowo obserwowane poziomy, czy też ceny powyżej 30 euro za uprawnienie do emisji utrzymają się przez dłuższy okres. Poziomy 28,00 i 27,75 euro wydają się być pierwszymi silnymi progami oporu z analizy technicznej.
Mimo szalejącego wirusa na całym świecie, niższych temperatur w ciągu lata w stosunku do lat poprzednich i mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną w całej Europie, ceny uprawnień do emisji po ogromnych spadkach w marcu odrobiły straty szybciej niż ktokolwiek by się spodziewał.