Mocny spadek cen uprawnień do emisji CO2 w ubiegłym tygodniu
23.03.2020r. 17:08
Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com

Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla spadła o prawie 30 proc w ciągu jednego tygodnia, a w tym tygodniu wolumen oferowanych na aukcjach wzrośnie o 5,7 proc.
W tym tygodniu następujące czynniki są warte uwagi: - Na pięciu aukcjach zostanie zaoferowanych 17,9 miliona uprawnień do emisji, o 5,7 proc. więcej niż w zeszłym tygodniu, ponieważ odwołana aukcja z ubiegłego wtorku zwiększy ilość dostępnych jednostek na trzech aukcjach w tym tygodniu. W środę Polska wystawi na aukcji 5,3 miliona jednostek na giełdzie EEX, a Wielka Brytania zaoferuje 1,669 mln przydziałów lotniczych po południu na giełdzie ICE.
- Prognozuje się, że temperatury utrzymają się poniżej poziomów z zeszłego tygodnia w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej, potencjalnie zwiększając zapotrzebowanie na ogrzewanie.
- Koronawirus będzie dyktować warunki na rynku. Jeśli liczba nowych zachorowań wzrośnie, a rządy wprowadzą dalsze środki zapobiegawcze, aby zatrzymać obywateli w domu, to gospodarka może przejść w stan recesji. W tym scenariuszu zmniejszają się zarówno emisje sektora energetycznego, jak i przemysłowego.
Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia: - Kontrakt EUA Dec20 stracił 26,57 proc. w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ szybko rozprzestrzeniający się koronawirus zatrzymał produkcję w zakładach przemysłowych, zmniejszył zapotrzebowanie na energię i uziemił loty. Referencyjny kontrakt na uprawnienia do emisji dwutlenku węgla w zeszły poniedziałek rozpoczął notowania ze spadkiem o 44 centy i osiągnął w środę minimum na poziomie 15,05 euro. Cena była niespotykana od lata 2018 roku. Zapowiedziane przez rządy pobudzające środki fiskalne i pieniężne pomogły rynkom giełdowym. W piątek cena osiągnęła poziom 16,15 euro. W zeszłym tygodniu na kontrakcie terminowym sprzedano rekordowy wolumen 330 milionów uprawnień, w porównaniu do 186 milionów tydzień wcześniej.
- Duże firmy przemysłowe (Airbus, Fiat, Volkswagen, Daimler, BMW, Volvo, Peugeot) ogłosiły wstrzymanie lub ograniczenie produkcji (ArcelorMittal) w swoich zakładach w Europie i w innych częściach świata.
- W tym roku Unia Europejska przeżyje recesję ze względu na koronawirusa, powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Thierry Breton. Przed kryzysem Komisja spodziewała się wzrostu gospodarczego na całym kontynencie w wysokości 1,4 proc.. Teraz oczekuje spadku w wysokości od 2 proc. do 2,5 proc.. Świeże dane ekonomiczne sugerują, że chińska gospodarka mogła skurczyć się w pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy od 1976 roku. Jest to kolejny znak, że reszta świata może nie uniknąć spowolnienia gospodarczego.
- Światowi liderzy finansów starali się podnieść zaufanie za pomocą nadzwyczajnych planów, aby wpompować gotówkę na rynki dotknięte paniką. Europejski Bank Centralny ogłosił nadzwyczajne wsparcie w wysokości 750 miliardów euro. Bank Anglii obniżył stopy procentowe.