ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Mocny spadek cen uprawnień do emisji CO2 w ubiegłym tygodniu
23.03.2020r. 17:08

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla spadła o prawie 30 proc w ciągu jednego tygodnia, a w tym tygodniu wolumen oferowanych na aukcjach wzrośnie o 5,7 proc.
W tym tygodniu następujące czynniki są warte uwagi:
  • Na pięciu aukcjach zostanie zaoferowanych 17,9 miliona uprawnień do emisji, o 5,7 proc. więcej niż w zeszłym tygodniu, ponieważ odwołana aukcja z ubiegłego wtorku zwiększy ilość dostępnych jednostek na trzech aukcjach w tym tygodniu. W środę Polska wystawi na aukcji 5,3 miliona jednostek na giełdzie EEX, a Wielka Brytania zaoferuje 1,669 mln przydziałów lotniczych po południu na giełdzie ICE.
  • Prognozuje się, że temperatury utrzymają się poniżej poziomów z zeszłego tygodnia w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej, potencjalnie zwiększając zapotrzebowanie na ogrzewanie.
  • Koronawirus będzie dyktować warunki na rynku. Jeśli liczba nowych zachorowań wzrośnie, a rządy wprowadzą dalsze środki zapobiegawcze, aby zatrzymać obywateli w domu, to gospodarka może przejść w stan recesji. W tym scenariuszu zmniejszają się zarówno emisje sektora energetycznego, jak i przemysłowego.


Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia:
  • Kontrakt EUA Dec20 stracił 26,57 proc. w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ szybko rozprzestrzeniający się koronawirus zatrzymał produkcję w zakładach przemysłowych, zmniejszył zapotrzebowanie na energię i uziemił loty. Referencyjny kontrakt na uprawnienia do emisji dwutlenku węgla w zeszły poniedziałek rozpoczął notowania ze spadkiem o 44 centy i osiągnął w środę minimum na poziomie 15,05 euro. Cena była niespotykana od lata 2018 roku. Zapowiedziane przez rządy pobudzające środki fiskalne i pieniężne pomogły rynkom giełdowym. W piątek cena osiągnęła poziom 16,15 euro. W zeszłym tygodniu na kontrakcie terminowym sprzedano rekordowy wolumen 330 milionów uprawnień, w porównaniu do 186 milionów tydzień wcześniej.
  • Duże firmy przemysłowe (Airbus, Fiat, Volkswagen, Daimler, BMW, Volvo, Peugeot) ogłosiły wstrzymanie lub ograniczenie produkcji (ArcelorMittal) w swoich zakładach w Europie i w innych częściach świata.
  • W tym roku Unia Europejska przeżyje recesję ze względu na koronawirusa, powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Thierry Breton. Przed kryzysem Komisja spodziewała się wzrostu gospodarczego na całym kontynencie w wysokości 1,4 proc.. Teraz oczekuje spadku w wysokości od 2 proc. do 2,5 proc.. Świeże dane ekonomiczne sugerują, że chińska gospodarka mogła skurczyć się w pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy od 1976 roku. Jest to kolejny znak, że reszta świata może nie uniknąć spowolnienia gospodarczego.
  • Światowi liderzy finansów starali się podnieść zaufanie za pomocą nadzwyczajnych planów, aby wpompować gotówkę na rynki dotknięte paniką. Europejski Bank Centralny ogłosił nadzwyczajne wsparcie w wysokości 750 miliardów euro. Bank Anglii obniżył stopy procentowe.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE