ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Spadek cen uprawnień do emisji CO2
24.02.2020r. 17:40

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W poniedziałek 24 lutego ceny uprawnień do emisji CO2 traciły 4,5 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia.
Czynniki, które w tym tygodniu są warte uwagi:
  • Na pięciu aukcjach zostanie zaoferowanych 15,8 miliona uprawnień, o 51 proc. więcej niż w ubiegłym tygodniu, ponieważ w środę Polska będzie sprzedawać jednostki EUA.
  • Wielka Brytania wznowi aukcje 4 marca. Aukcje będą odbywać się co 2 tygodnie przez cały rok, a wolumen każdej wyniesie 5,7 miliona EUA.
  • Jest to zdecydowanie mniej niż się spodziewano, ponieważ zaległy wolumen zostanie rozprowadzony w całym roku, a nie tylko w najbliższych miesiącach.
  • W ostatnim tygodniu lutego państwa członkowskie przyspieszą proces dystrybucji bezpłatnych uprawnień na rok 2020. Zgodnie z naszymi informacjami Wielka Brytania i Rumunia rozpoczęły już alokację.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia:
  • Firma Apple wydała ostrzeżenie dotyczące zysków, które zwróciło uwagę inwestorów na negatywne skutki koronawirusa dla światowej gospodarki. Międzynarodowa Agencja Energii podała, że wirus ma spowodować mniejszy popyt na ropę w wysokości 435 tys. baryłek dziennie w pierwszym kwartale. Będzie to pierwszym kwartalnym spadkiem od czasu kryzysu finansowego z 2009 roku.
  • Pomimo napływu negatywnych wiadomości, referencyjny kontrakt na emisję dwutlenku węgla osiągnął nowy, najwyższy miesięczny poziom, wynoszący 25,86 euro. Kontrakt zyskał 4 proc. w cotygodniowym porównaniu i wyprzedził resztę surowców energetycznych.
  • Według najnowszego raportu Wind Europe, Europa zainstalowała 15,4 GW nowej energii wiatrowej w 2019 roku. Europa ma teraz 205 GW mocy w energetyce wiatrowej. W 2019 roku liczba instalacji wzrosła o 27 proc. w porównaniu z 2018, ale tempo budowy nowych mocy wiatrowych musi się podwoić, aby osiągnąć cele określone w Nowym Zielonym Ładzie.
  • Emisje z paliw kopalnych z działalności człowieka zostały prawdopodobnie niedoszacowane o 25 proc. - tak donoszą naukowcy w czasopiśmie Nature. Odkrycia mogą przyspieszyć potrzebę ograniczenia emisji z przemysłu zajmującego się paliwami kopalnymi.
  • Burmistrz Hamburga zaproponował zamknięcie jednego bloku elektrowni węglowej Moorburg (800 MW) i zamianę paliwa w drugim bloku na gaz. Zakład należy do Vattenfalla, który zapowiedział, że rozważy tę propozycję.

Podczas poniedziałkowego notowania ceny uprawnień do emisji CO2 straciły 4,5 proc. w stosunku do piątkowego notowania.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE