ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Wzrost cen uprawnień do emisji CO2
25.11.2019r. 11:21

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Z końcem ubiegłego tygodnia cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 wzrosły do blisko 25 euro, w tym tygodniu posłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim będą głosować nad ambitnymi celami redukcji emisji CO2.

W tym tygodniu następujące czynniki są warte uwagi:
  • W tym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 11,1 miliona jednostek EUA, czyli 30 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, ponieważ w środę nie będzie żadnej aukcji.
  • Posłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim będą głosować nad rezolucją wzywającą UE do ustanowienia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Głosowanie plenarne odbędzie się przed grudniową konferencją ONZ (COP25 w Madrycie), która będzie poświęcona zmianom klimatu. Parlament UE będzie głosował nad tym, czy wzywać Unię do ogłoszenia nadzwyczajnej sytuacji klimatycznej. Owa sytuacja ma wpłynąć na Komisję Europejską i jej ambicje dotyczące zwiększenia redukcji emisji z 40 proc. do 65 proc. w 2030 roku.
  • Temperatury pozostają powyżej średniej sezonowej, a uczestnicy rynku czekają na przyspieszone brytyjskie wybory.


Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia:
  • Przez środową zwyżkę ceny i zwyżkę w piątek referencyjny kontrakt na emisję dwutlenku węgla wzrósł o 3,1 proc. Wzrost podążał za innymi elementami znajdującymi się w koszyku energetycznym. Ropa brent osiągnęła w ubiegłym tygodniu maksimum dwóch miesięcy (+1,5 proc.), a cena kontraktu niemieckiej energii na przyszły rok wzrosła o 3,4 proc.
  • Parlament, KE osiągnęły w poniedziałek porozumienie w sprawie budżetu na 2020 rok. Wysokość budżetu jest przewidziana na 168,7 mld euro, z czego 21 proc. ma zostać przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu.
  • PGE zrezygnowała z planu inwestycji w elektrownię węglową w Ostrołęce. Inwestycja budowy elektrowni o mocy 1 GW i jest realizowana przez Energę i Eneę.
  • Według najnowszej prognozy gospodarczej OECD takie czynniki jak konflikt handlowy, słabnące inwestycje i utrzymująca się niepewność polityczna zwiększają ryzyko długoterminowej stagnacji. Oczekuje się, że światowy wzrost PKB w tym roku wyniesie 2,9 proc. Jest to najniższa wartość roczna od czasu kryzysu finansowego. OECD w latach 2020 i 2021 przewiduje utrzymanie wskaźnika na podobnym poziomie.


(734x284)EUA DEC19. Źródło: Bloomberg

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE