ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny na rynku uprawnień do emisji CO2 w dół
19.11.2019r. 13:29

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Łagodna pogoda i informacje z Niemiec o planowanym zaprzestaniu używania węgla w energetyce obniżyły ceny na rynku uprawnień do emisji CO2
Czynniki warte uwagi w tym tygodniu:
  • Na pięciu aukcjach zostanie zaoferowanych 15,8 mln EUA, o 43 proc. więcej niż w zeszłym tygodniu, ponieważ środę dobędzie się polska aukcja.
  • Oczekuje się, że łagodne temperatury i wysoka podaż energii ze źródeł odnawialnych wpłyną na popyt i ceny EUA w tym tygodniu.


(636x391)

Najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia:
  • Pomimo ograniczonej ilości uruchomionych francuskich elektrowni jądrowych z powodu lokalnego trzęsienia ziemi, kontrakt EUA Dec19 stracił 4,0 proc. w tygodniowym porównaniu, ponieważ łagodna pogoda zmniejszyła zapotrzebowanie na ogrzewanie, a uczestnicy rynku bali się nowego nagromadzenia jednostek EUA, jeśli Niemcy nie anulują przydziałów dostępnych poprzez zamknięcie elektrowni opalanych węglem.
  • Niemiecki rząd opublikował projekt zamknięcia elektrowni o mocy 4GW zasilanej węglem kamiennym już w roku 2020. Niemcy będą wykorzystywać system przetargowy w celu wycofywania się z produkcji energii opartej na węglu. Regulator niemiecki BNA będzie zajmował się tym od 1.6.2020 do 1.10.2020. Od 1.11.2020 niemieckie elektrownie będą miały 7 miesięcy na zaprzestanie użycia węgla. Uczestnicy rynku obawiali się potencjalnej nadwyżki jednostek EUA na rynku, ponieważ plan nie zawierał strategii anulowania uprawnień.
  • EDF musiał zatrzymać produkcję w trzech elektrowniach jądrowych z powodu trzęsienia ziemi we wtorek.
  • Szwajcarski parlament przyjął plany połączenia systemu handlu emisjami dwutlenkiem węgla z systemem unijnym od 1 stycznia 2020, a także zgodził się na krajowy minimalny poziom cen uprawnień do emisji. Rząd szwajcarski dodał, że system handlu uprawnieniami obejmie sektory lotnictwa i wytwarzania energii. Szwajcarski program zawierałby również dolną granicę ceny dla nowych konwencjonalnych elektrowni. Szczegóły techniczne dotyczące powiązania systemów zostaną opublikowane w późniejszym terminie.
  • Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zatwierdził nowy plan inwestycji energetycznych, w którym EBI rezygnuje z finansowania projektów nowych inwestycji, które są powiązane z paliwami kopalnymi. Strategia ma wejść w życie od 2022 roku.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE