ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Niepewność dotycząca brexitu dominuje na rynku
05.11.2019r. 11:01

Popyt na energię i w konsekwencji uprawnienia do emisji dwutlenku węgla może spaść w związku z prognozowanym wzrostem temperatury powyżej średniej sezonowej. Jednocześnie uczestnicy rynku oczekują na decyzje brytyjskiego rządu odnośnie przydziałów darmowych uprawnień do emisji i wywiązywania się z umorzeń w systemie EU ETS.
Czynniki warte uwagi w tym tygodniu:
  • W tym tygodniu zostanie zaoferowanych 15,8 mln uprawnień EUA, czyli o 43 proc. więcej niż w poprzednim. Odbędzie się również aukcja dotycząca uprawnień do emisji lotniczych EUAA, gdzie zostanie zaoferowanych 884,5 tys. uprawnień.
  • Przewiduje się, że temperatura wzrośnie powyżej średniej sezonowej. Może to potencjalnie ograniczyć popyt na energię i uprawnienia do emisji. Jednocześnie oczekuje się, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych skurczy się, co może ograniczyć straty na rynku.
  • Uczestnicy rynku będą śledzić ogłoszenia brytyjskiego Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej dotyczące darmowych przydziałów i wywiązywania się z umorzeń w systemie EU ETS.


Najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia:
  • W poniedziałek UE przedłużyła termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 31 stycznia 2020 roku, co ma dać czas na ratyfikację nowej umowy o wystąpieniu. Brytyjscy posłowie przegłosowali wniosek o wyborach w grudniu.
  • W środę FED po raz trzeci w tym roku obniżył stopy procentowe. Krok ten ma uchronić USA przed nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym.
  • Komisja Europejska przyjęła w zeszły czwartek ustawę dotyczącą darmowej alokacji w 2021 roku.
  • Toczą się rozmowy trójstronne między UE, Rosją i Ukrainą, spotkania dotyczą umowy tranzytu gazu między Rosją a Ukrainą. Do tej pory rozmowy nie zakończyły się sukcesem.
  • Portugalia chce zaprzestać używania węgla do 2023, siedem lat wcześniej niż planowano.
  • Wykorzystanie węgla brunatnego przez Niemcy spadło o 21,7 proc. w wyniku cięć produkcji, zamknięć elektrowni i wykorzystywania innych źródeł energii. Informację podała grupa statystyczna AGEB. Zużycia węgla kamiennego spadło o 18,4 proc.
  • Chile wycofało się z organizacji COP25 w grudniu z powodu publicznych protestów. Zaledwie dzień po tym, jak prezydent Chile powiedział, że nie może zorganizować dorocznej światowej konferencji klimatycznej, Hiszpania zaproponował, że zorganizuje szczyt COP25 w Madrycie.


(734x397)EUA DEC19: źródło Bloomberg

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE