ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Optymizm związany z brexitem zniknął
30.10.2019r. 12:21

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski
Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 blisko 26 EUR/EUA.
Czynniki warte uwagi w tym tygodniu:
  • W tym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 11,1 miliona jednostek EUA, o 30 proc. mniej niż w zeszłym tygodniu. W środę nie będzie żadnej aukcji.
  • Inwestorzy koncentrują się na nowościach dotyczących brexitu.
  • W środę odbędzie się spotkanie Rezerwy Federalnej USA. Przewiduje się dalsze obniżenie bazowej stopy o 25 punktów bazowych.
  • Temperatury w Niemczech spadną o ponad 10 stopni Celsjusza w porównaniu do ubiegłego tygodnia, przynosząc mróz i potencjalnie burzowe warunki.


Najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia:
  • Referencyjny kontrakt na emisję węgla stracił w zeszłym tygodniu ponad 3 proc., ponieważ optymizm dotyczący brexitu zniknął, a fundamenty energetyczne nie sprzyjały spalaniu węgla. Wysoka podaż gazu w Europie (zwłaszcza ładunków LNG) spowodowała dalszy spadek cen.
  • Parlament brytyjski głosował we wtorek wieczorem za szczegółowym badaniem umowy o wystąpieniu.
  • Fiński koncern Fortum zgłosił zerową emisję z instalacji objętych ETS między lipcem a wrześniem. Innymi słowy emisja Fortum wyniosła 0 CO2 w tym okresie.
  • W środę Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. Posłowie podnieśli budżet Komisji o ponad 2 miliardy euro. Różnice mają być przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu.
  • Rząd niemiecki przyjął ustawę o wdrożeniu krajowego systemu handlu emisjami w transporcie i ogrzewaniu budynków. Celem rządu jest zniechęcenie do stosowania silnie zanieczyszczających paliw i upowszechnienie alternatyw przyjaznych dla klimatu. Kolejnym krokiem jest przyjęcie projektu przez Bundestag.


Ceny uprawnień do emisji CO2 w latach 2018 - 2019: źródło Bloomberg.

Unia Europejska zgodziła się przyznać Wielkiej Brytanii trzymiesięczne opóźnienie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Nowy termin ma wyeliminować ryzyko wyjścia bez porozumienia. Premier Wielkiej Brytanii Johnson nie zdobył dwóch trzecich głosów, potrzebnych do przeprowadzenia wyborów. Rada Europejska zaakceptowała decyzję o przedłużeniu terminu na podstawie art. 50 (Brexit) o trzy miesiące, Partia Pracy w brytyjskim parlamencie zgodziła się na przeprowadzenie wyborów w trybie przyspieszonym. Wybory mają odbyć się 12 grudnia.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE