ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji CO2 blisko 26 EUR/EUA
24.09.2019r. 14:52

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski
W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 15,8 miliona uprawnień, czyli o 43% więcej niż w ubiegłym tygodniu.
Poprzedni tydzień:

- W pierwszych dniach ubiegłego tygodnia miał miejsce atak na saudyjskie rafinerie, który podniósł ceny miksu energetycznego. Referencyjny kontrakt na emisję dwutlenku węgla osiągnął tygodniowy maksymalny poziom z wynikiem 27.25 euro. Później wrócił do 26.53 euro (+ 0,6% w porównaniu tygodniowym).
- Partie w Niemczech uzgodniły w piątek nowy pakiet ochrony klimatu, w tym krajową cenę dla emisji dwutlenku węgla. W 2021 roku kraj wprowadzi system handlu emisjami podobny do EU ETS dla sektora transportu i budynków. Ustalona cena uprawnień w niemieckim systemie rozpocznie się od 10 euro za tonę CO2 w 2021 roku. Cena ma wzrastać do 35 euro w 2025 roku.
- W poniedziałek dyskusje między brytyjskim premierem a przewodniczącym Komisji Europejskiej na temat Brexitu zakończyły się niepowodzeniem.
- EDF planuje zamknąć 12 reaktorów jądrowych w 8 elektrowniach do końca 2035 roku. Krok ten jest zgodny z celem francuskiego rządu, jakim jest zmniejszenie zależności kraju od energii jądrowej i równoczesne zmniejszenie udziału energii jądrowej w miksie energetycznym do 50% z obecnych 75%. EDF zidentyfikował również nieprawidłowości w wadliwych spawach znajdujących się w generatorach pary w sześciu obecnie eksploatowanych reaktorach.
- Trójstronne rozmowy między UE, Rosją i Ukrainą w sprawie przedłużenia umowy tranzytowej między Rosją a Ukrainą zakończyły się w czwartek bez porozumienia.

Bieżący tydzień:

- W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 15,8 miliona uprawnień, czyli o 43% więcej niż w ubiegłym tygodniu.
- Inwestorzy będą uważnie obserwować rozwój negocjacji między USA a Chinami. W centrum uwagi będą też brytyjskie propozycje nowej lub zmienionej umowy o wystąpieniu z UE. Ważnymi wiadomościami mają też być te dotyczące poziomów produkcji ropy na Bliskim Wschodzie.
- Oczekuje się, że EUA Dec19 będzie się wahać między 25 a 27.50 euro, równocześnie 200-dniowa średnia ruchoma wydaje się dobrym poziomem wsparciem dla ceny.

Źródło: Bloomberg

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE