ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKTNAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Rekordów cenowych na rynku uprawnień do emisji CO2 ciąg dalszy
15.07.2019r. 10:15

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski
W ubiegłym tygodniu cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 osiągnęła nowy rekordowy poziom wynoszący 28,84 EUR/EUA a dzisiaj od rana przełamana została granica 29 EUR/EUA.
(730x388)

Najważniejsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia:
  • W tym tygodniu zostanie zaoferowanych 16 milionów uprawnień (dostępnych na 5 aukcjach), czyli o 38 proc. więcej niż w ubiegłym tygodniu, ponieważ w środę będzie miała miejsce polska aukcja (4,4 miliona uprawnień). Ponadto UE w środę po południu sprzedaje 892 000 uprawnień do emisji lotniczych (EUAA).
  • Oczekuje się, że w tym tygodniu temperatury w Europie spadną poniżej średniej sezonowej.


Najważniejsze wydarzenia z zeszłego tygodnia:
  • Obietnica niemieckiego ministra środowiska o anulowaniu uprawnień EUA i wzrost cen ropy Brent spowodowały wywindowanie ceny emisji CO2 z jej strefy konsolidacji. Kontrakt na emisję dwutlenku węgla osiągnął nowy rekordowy poziom 28,84 euro w piątek i w porównaniu do zeszłego tygodnia wzrósł o 9,1 proc.
  • Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia delegowanego w sprawie sprzedaży na aukcjach. Głównym celem przeglądu jest dostosowanie rozporządzenia w sprawie licytacji do przepisów dotyczących rynku finansowego, systemu nadzoru rynkowego i zasad EU ETS dla czwartej fazy. Rozporządzenie zawiera oddzielny aneks z wzorem powiadomienia o dobrowolnym anulowaniu uprawnień przez kraj członkowski.
  • W przypadku Brexitu bez umowy, brytyjski podatek od emisji dwutlenku węgla wszedłby w życie 4 listopada 2019 r. Wszyscy obecni uczestnicy EU ETS, którzy są brytyjskimi operatorami instalacji stacjonarnych, otrzymaliby darmowy limit. Emisje powyżej limitu byłyby opodatkowane. Stawka za 2019 r. wynosiłaby 16 funtów brytyjskich za tonę.
  • Europejska Giełda Energii (EEX) opublikowała zmieniony kalendarz na 2019 oraz nowy kalendarz aukcji na 2020 rok. Kalendarz ma być podporządkowany zmianom wynikającymi z adaptacjami w rezerwie stabilności rynku (MSR). Od września do grudnia dzienne wolumeny aukcji w UE zostaną zmniejszone do 2 744 500 EUA z obecnych 2 775 500.
  • Kandydatka na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen, powiedziała, że UE musi osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Ponadto wyraziła zdanie, że Unia powinna zwiększyć swój cel redukcji emisji do 2030 roku do 50 procent (wzrost z obecnych 40 proc.).
  • Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze stwierdziła, że kraj będzie anulować swoje uprawnienia z wolumenów z aukcji wraz z dniem zamknięcia elektrowni węglowych.
  • Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu PKB na 2020 roku dla strefy euro z 1,5 proc. do 1,4 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE