ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Nowe Rekordy Cen EUA!
10.05.2018r. 11:18

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Podczas dzisiejszego notowania Ceny EUA osiągnęły kolejny rekordowy poziom - 14.29 EUR/EUA.
Mimo wielkich oczekiwań wielu uczestników rynku na spadek cen uprawnień do emisji CO2 po "gorącym" okresie umorzeń i wzmożonych zakupów za rok 2017 ceny EUA nadal pozostają powyżej 13, a obecnie nawet powyżej 14 EUR/Tona CO2. W obecnym tygodniu od poniedziałku ponownie obserwujemy znaczący wzrost i kierunek ku północy z poziomu 13.01 do 14.19 na kontrakcie terminowym EUA Dec18.

Mniejszy wolumen oferowany na rynku pierwotnym, rosnące ceny paliw po raz kolejny wpłynęły na zmianę cen EUA o ponad 1EUR/Tona CO2 w niespełna 3 dni. Mimo dni wolnych od pracy w Niemczech i Wielkiej Brytanii handlowany dzienny wolumen był zaskakująco wysoki i w poniedziałek wyniósł prawie 19 mln EUA.

Warto podkreślić, że w przyszłym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.6 mln uprawnień do emisji CO2.

EUA Dec18 Źródło: Bloomberg.

Ceny energii elektrycznej nie tylko w Polsce (264 PLN/ MWh), ale w całej Europie znajdowały się na kilku letnich maks.

German Power 1Y Źródło: Bloomberg.

Szacunki analityków dla Brent Oil zakładają poziom 80 USD/ bbl w ciągu najbliższych 6 miesięcy(obecnie wyceniany na 77.63 USD/bbl).

Poprzednie prognozy zakładały max. 75 USD / bbl - kiedy ceny surowca znajdowały się na poziomie 65 - 66 USD/ bbl. Sankcje USA dla Iranu, ryzyko mniejszej produkcji w Wenezueli oraz spadek globalnej podaży w zbliżającym się okresie wakacji może skutkować dalszymi wzrostami cen ropy.

Brent Oil Źródło: Bloomberg

W tym tygodniu Komisja Europejska opublikowała projekt listy sektorów i podsektorów narażonych na ryzyko ucieczki emisji (ang. carbon leakage) na lata 2021-2030. Zgodnie z obecnym projektem tylko 44 sektory pozostają na nowej liście (znacznie mniej niż dotychczasowe 170+). 12 Sektorów i 16 podsektorów może jeszcze ubiegać się o włączenie do nowej listy. Sektory narażone na ryzyko ucieczki emisji obowiązują mniej restrykcyjne zasady przydziału bezpłatnych uprawnień. Instalacje spoza listy mają otrzymać jedynie 30% bezpłatnych uprawnień od swoich emisji w pierwszym roku kolejnej fazy, a udział ten ma się zmniejszać do 0% w 2026 roku.

Projekt zostanie omówiony 16 maja na spotkaniu w Brukseli, natomiast oficjalna lista zostanie ustalona do końca 2019 r.

Czego spodziewać się w najbliższym czasie?

Jak zawsze jest to bardzo dobre pytanie, osobiście mocno będę przyglądał kilku czynnikom uporządkowanym od tych najważniejszych:
- Aktywność uczestników rynku, handlowany wolumen i rozliczenia aukcji
- Progi wsparcia i oporu dla EUA
- Ceny surowców i energii elektrycznej
- Pogoda - kwiecień 2018 był jednym z najgorętszych od przeszło 200 lat, 2 poprzednie sezony wakacyjne były także rekordowo gorące. Możliwość kolejnych wysokich temperatur w Europie może odbić się na jeszcze wyższych cenach energii z uwagi na znaczący wzrost zapotrzebowania na nią. Informacje dotyczące poziomów rzek, jezior w Europie - ważnych dla sektora energetycznego.
- Wchodzący MSR - Rezerwa Stabilizacji Rynku i jej konsekwencje tj. przesunięcie milionów ton CO2 do tzw. Rezerwy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE