ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Przegląd rynku CO2 w 2017 roku
12.01.2018r. 04:56

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W roku 2017 cena uprawnień do emisji CO2 - EUA Daily Futures(SPOT) zyskała prawie 20 proc. i zamknęła rok na poziomie 8,14 EUR/EUA

Niewątpliwie Ci, którzy oczekiwali znaczących spadków, podobnych do tych z roku 2016 i cen bliskich 4 EUR/EUA byli mocno rozczarowani. Uczestnicy rynku, którzy nabywają uprawnienia do emisji CO2 cieszyli się z koniunktury w pierwszych miesiącach roku, gdzie z poziomu 6,55 EUR/EUA(zamknięcie 2016) cena spadła nawet poniżej 4,50 EUR/EUA.

Koniec reformy back-loadingu i jednocześnie większy wolumen oferowany w drodze aukcji był jednym z czynników, który wpłynął na niskie ceny uprawnień na początku roku.Od połowy maja ceny uprawnień do emisji CO2 pozostawały w trendzie wzrostowym, który do końca roku nie został przełamany. EUA wspierane były silnie przez niemiecki rynek energetyczny, który zyskał aż 25,9 proc. i zakończył rok także na najwyższym poziomie w całym 2017 roku.

Wysokie ceny energii elektrycznej wskazywały na silną gospodarkę, wysokie ceny węgla i gazu pomagały także we wzroście cen energii elektrycznej, a informacje napływające z francuskich elektrowni atomowych zaskakiwały wszystkich uczestników rynku.Rezerwę Stabilizacji Rynku(od 2019 roku) oraz reformy systemu EU ETS po 2020 roku także wpływały na sukcesywny wzrost ceny uprawnień do emisji.

Poniżej opisaliśmy najważniejsze wydarzenia z każdego miesiąca 2017 roku:

Styczeń
Styczeń otworzył notowania korektą i w pierwszym miesiącu ceny straciły na wartości prawie 18,5 proc. Uczestnicy rynku obawiali się większego wolumenu oferowanego na rynku pierwotnym i słabych rozliczeń aukcji w stosunku do rynku wtórnego.

Luty
W lutym odbyło się pierwsze posiedzenie trójstronne pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim na temat reform systemu ETS po 2020 roku. Stanowisko Parlamentu było bardziej ambitne niż wcześniejsze propozycje przedstawione przez Komisje Europejską. Podczas spotkania Parlament zaproponował zmianę funkcjonowania Rezerwy Stabilizacji Rynku i zwiększenie współczynnika EUA przesuwanych do rezerwy z 12 proc. na 24 proc.. MSR wchodzi w życie już w 2019 roku.

Marzec
Wielka Brytania rozpoczęła wdrażanie art. 50, który otworzył proces separacji UK od reszty Europy.
Wśród wielu postawionych pytań znalazło się to o pozostanie Wielkiej Brytanii w systemie EU ETS po roku 2019.

Kwiecień
W kwietniu odbyło się kolejne posiedzenie w sprawie reform systemu EU ETS po 2020, na którym postanowiono utrzymać 24% współczynnik dla MSR.

Maj
12 maja Komisja Europejska opublikowała swój pierwszy raport dotyczący ilości uprawnień do emisji w obiegu. Zgodnie z wyliczeniami całkowita ilość uprawnień w obiegu wyniosła 1,69 miliarda. Wartość ta będzie podstawą do obliczeń dla w/w MSR od 2019 roku.

Czerwiec
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem czerwca była decyzja nowego prezydenta USA Donalda Trump o wycofaniu kraju z porozumienia paryskiego i wcześniejszych postanowień klimatycznych.
W Wielkiej Brytanii, Theresa May zwołała wybory powszechne, których wynik był jednak rozczarowujący, ponieważ jej konserwatyści nie byli wstanie uzyskać większości.

Lipiec
Do lipca w sumie zostało dystrybuowanych 139 mln darmowych alokacji dla NER otwartych w fazie III, z czego 25,8 mln zostało przesłanych w roku 2017. Oznacza to, że nadal około 70 proc. uprawnień jest dostępnych dla tego projektu.

Sierpień
Jak co roku wolumen aukcyjny został zmniejszony o 50 proc. a aktywność uczestników na giełdach wpłynęła na mniejszy handlowany wolumen. Ceny uprawnień do emisji CO2 pozostawały w trendzie bocznym i oscylowały w granicach 5,60 - 5,80 EUR/EUA.

Wrzesień
Po rozczarowujących wyborach powszechnych w UK podobne nastroje zapanowały u zachodnich sąsiada Polski. Partia kanclerz Merkel nie otrzymała wystarczającej liczby głosów, by utworzyć rząd, a rozmowy koalicyjne z innymi partiami nie przyniosły dotąd żądanych rezultatów.

Październik
Operatorzy lotniczy mogli dokonywać zakupów uprawnień do emisji EUAA za pośrednictwem giełdy ICE oraz EEX. Pierwsze rozliczenia były znacząco niższe niż ceny EUA na rynku wtórnym.

Listopad
Po wielu próbach negocjacji trójstronnych Rada, Komisja i Parlament ustaliły ostateczny projekt reform systemu EU ETS po 2020 roku.

Grudzień
Brak wolumenu aukcyjnego podobnie jak w roku 2016 okazał się wsparciem i czynnikiem wpływającym na wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i zamknięciem notowania na kontrakcie terminowym EUA Dec18 na poziomie 8,18 EUR/EUA.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE