ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Pierwsze 6 miesięcy na rynku CO2
19.07.2017r. 12:00

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Ceny uprawnień do emisji straciły w pierwszym półroczu aż 23 proc. w stosunku do zamknięcia roku 2016.
Uprawnienia do emisji CO2 podążały w ślad miksu energetycznego.

Początek roku 2017 był bardzo podobny do roku poprzedniego, jednak należy zaznaczyć, że spadek nie był aż tak znaczący. Cena zamknięcia giełdy ICE Daily Futures SPOT na koniec grudnia wynosiła 6,55 i kolejno w pierwszych tygodniach roku ( podobnie jak w roku 2016) spadła do poziomu 4,62 EUR/EUA. Powodów spadku cen o prawie 2 EUR/ tona CO2 jest kilka.

1. Pierwszym z nich był zwiększony wolumen aukcyjny i koniec reformy back-loadingu.
W 2016 roku w drodze pięciu aukcji, tygodniowo oferowanych było maksymalnie 18.5 mln uprawnień do emisji, to prawie 4 mln mniej niż w roku obecnym. Uczestnicy rynku obawiali się słabych rezultatów aukcji prowadzonych za pośrednictwem platformy EEX i ICE i jeszcze większej nadpodaży EUA w cyrkulacji.

2. Powrót aukcji w imieniu Polski. Co drugą środę w imieniu Polski oferowanych jest 4,8 - 4,9 mln uprawnień do emisji, a należy zaznaczyć, że w drodze pierwszej aukcji oferowanych było ponad 5 mln.

3. Duże wahania na rynku energetycznym.Z drugiej strony pierwsze posiedzenie trójstronne, które miało miejsce w lutym i wzmianka o zwiększeniu współczynniku z 12 proc. na 24 proc. w MSR wpłynęło w gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji i "rajd" do poziomu powyżej 6 EUR/tona CO2.

W pierwszym półroczu odbyły się jedynie dwa posiedzenie trójstronne w sprawie reform systemu handlu emisjami po 2020 roku. Nadal nie wiemy jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie Rezerwy Stabilizacji Rynku (MSR - 12 proc. czy 24 proc.), ile będzie wynosił liniowy współczynnik redukcji (LFR 2,2 proc. czy 2,4 proc. czy może najbardziej ambitny proponowany w przeszłości wynoszący 2,6 proc.) i co z listą ucieczki emisji (carbon leakage list).

Biorąc pod uwagę zbliżający się okres urlopowy i mniejszą aktywność uczestników rynku, wydaje się, że ceny nadal będą w trendzie bocznym i zasięgu pomiędzy 5,00 a 5,62 EUR/EUA.Oczywiście należy przypomnieć, że wolumen aukcyjny od sierpnia zostanie zmniejszony o 50 proc.. Powodem takiej regulacji wprowadzonej przez Komisję Europeską jest domniemanie mniejszej aktywność firm energetycznych i ich mniejsze potrzeby hedgingowe podczas kolejnego miesiąca.

Prognoza do końca 2020 roku

Analitycy z wielu firm co do jednego są zgodni: ceny uprawnień do emisji będą kierowały się ku północy z związku z reformą MSR od 2019 roku.DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE