ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Reforma EU ETS po 2020 roku coraz bliżej
21.02.2017r. 13:25

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W ubiegłym tygodniu kontrakt EUA Dec17 stracił na wartości 3 proc., w związku z ograniczeniem ambicji reformy systemu EU ETS
POPRZEDNI TYDZIEŃ:

  • EUA Dec17 stracił na wartości 3%, w związku z ograniczeniem ambicji reformy systemu EU ETS.

  • W środę Parlament Europejski przyjął pakiet reform, najważniejsze decyzje to współczynnik redukcji liniowej na poziomie 2,2%, wycofywanie uprawnień w ramach MSR na poziomie 24% oraz anulowanie co najmniej 800 mln uprawnień.  

  • Aukcja na EEX miała "problemy techniczne" w poniedziałek. Podczas trwania aukcji, kilku uczestników rynku nie było w stanie złożyć swoich ofert.BIEŻĄCY TYDZIEŃ:

  • W drodze pięciu aukcji oferowanych w sumie będzie 22,3 mln uprawnień do emisji EUA.

  • Pozostał jeden tydzień do dystrybucji darmowych uprawnień dla instalacji przemysłowych EU ETS.

RYNEK CO2:

Unia Europejska:
Na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego przyjęty został wczoraj pakiet reform systemu EU ETS. W większości zmiany są zgodne ze sprawozdaniem Komisji Ochrony Środowiska (ENVI) przyjętym w grudniu 2016 roku. Najważniejszy punkt reformy to podwojenie ilości uprawnień wycofywanych w ramach rezerwy stabilności rynku w pierwszych czterech latach jego funkcjonowania. Posłowie poparli również anulowanie 800 mln uprawnień w roku 2021 i możliwość anulowania dodatkowych 200 milionów na koniec fazy 4.

Odnośnie liniowego współczynnika redukcji poprawka EPP została przyjęta: 2,2% (podobnie jak w pierwotnym wniosku Rady w październiku 2014 roku i Komisji w lipcu 2015 roku), współczynnik może zostać poddany przeglądowi w 2024 r.

Kolejną różnicą do raportu ENVI jest poprawka, że system opłat za import dla sektorów cementu i klinkieru nie zostanie utworzony. Sektory te pozostaną na liście ucieczki emisji i będą uprawnione do otrzymania bezpłatnych uprawnień także po 2021 roku.

Posłowie również poparli reformę lotnictwa w EU ETS po 2020, w tym zmniejszenie przydziałów. O 10% niższy niż średnia alokacji za okres od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2016 oraz jego roczny spadek w tym samym tempie, jak w przypadku całego EU ETS.

Sprawozdawca Ian Duncan otrzymał również zezwolenie od Parlamentu do rozpoczęcia negocjacji trójstronnych z Radą, powinny się one rozpocząć pod koniec lutego.

Energetyka:
Prezes niemieckiej spółki energetycznej EnBW, Frank Mastiaux powiedział, że decyzja przyszłego rządu Niemiec o odstąpieniu od energetyki opartej na węglu nie będzie problemem dla firmy. Mastiaux przyznał, że EnBW w swojej strategii rozwoju już uwzględniła stopniowe porzucanie produkcji opartej na węglu.

MIX ENERGETYCZNY:
(800x565)(800x297)

KALENDARIUM:


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE