ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji EUA podążają w ślad mixu energetycznego i nadal utrzymują się powyżej 5.00
01.02.2017r. 19:11

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Mimo znaczącego spadku cen uprawnień do emisji podczas pierwszych dni notowań w 2017 roku i oczekiwań wielu uczestników rynku na ceny w granicach 4.50/4.00 euro/EUA, ceny uprawnień do emisji oscylują w granicach 5.00 - 5.50 euro/EUA. Jest kilka powodów dla których ceny uprawnień utrzymują się nadal powyżej psychologicznej 5tki.
1. Aukcje na rynku pierwotnym.

Wielu analityków sądziło, że zwiększony o 30% wolumen oferowany w drodze aukcji może być zbyt duży dla uczestników rynku a rozliczenia w roku 2017 będą słabe. Należy pokreślić, że nawet kiedy obserwowaliśmy słabe rozliczenie aukcji, współczynnik pokrycia podczas jednej z nich był zaskakująco wysoki i wyniósł 3.75 co świadczyło o bardzo dużym zainteresowaniu. Kilkukrotnie podczas notowań mimo słabych rezultatów bądź rozliczeń " w linii" ceny EUA podczas kolejnych godzin notowań kierowały się ku północy. Niemniej jednak pragnę podkreślić, że to dopiero początek roku, jeżeli okaże się, że uczestnicy rynku zabezpieczyli rok 2016 a zainteresowanie na aukcjach będzie mniejsze i rozliczenia słabe będą częstszym rezultatem cena może powrócić do niższych poziomów oglądanych w roku ubiegłym.

2. Ceny miksu energetycznego.

Mimo mniejszej korelacji ropy naftowej( widocznej podczas wielu miesięcy w 2016 roku) z cenami EUA, niemiecki rynek energetyczny nadal wpływa na kierunek cen uprawnień. Ropa naftowa znajduje się pomiędzy 53.70 - 56.50 dol. za baryłkę.

Ceny energii elektrycznej w Niemczech z dostawą na przyszły rok znajdują się pomiędzy 29.00 - 31.00 euro/MW

3. Sroga zima.

Koniec roku 2016 i początek 2017 jest korzystny dla ciepłownictwa. Po kilku latach ciepłych zim dla wielu obecny sezon jest zaskakująco dobry. Potrzeba większej ilości ciepła przy spalaniu węgla czy nawet gazu wpływa w rezultacie na większe potrzeby i skłania do większych zakupów.

Oczywiście węgiel jest bardziej szkodliwy dla powietrza i w porównaniu do spalanego gazu wpływa na jeszcze na większe potrzeby zabezpieczenia EUA. Większe potrzeby i ceny powyżej 5.00 euro sprawiają, że wielu uczestników rynku zdecydowało się na zaplanowanie budżetu wydatkowego na 4.99/5.10 euro. Kiedy ceny EUA znajduje się na wspomnianym poziomie duże zainteresowanie po stronie kupujących w ciągu kilku minut sprawia, że cena kieruje się ponownie ku północy.


Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE