ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji EUA zyskały prawie 30 proc. w ciągu ostatnich 10 notowań ubiegłego roku
02.01.2017r. 17:02

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena uprawnień do emisji na koniec roku 2016 była wyższa o prawie 30 procent w stosunku do zamknięcia z 16 grudnia 2016 r., dnia w którym odbyła się ostatnia aukcja na rynku pierwotnym.
Ostatnia aukcja w roku 2016 rozliczyła się słabo, jednak notowanie zamknęło się na poziomie 4.94 EUR/EUA. Przyczyn gwałtownego wzrostu cen uprawnień do emisji w ciągu ostatnich dwóch tygodni grudnia może być kilka:

• Brak aukcji na rynki pierwotnym - pierwsza aukcja odbędzie się 09.01.2016
• Wyższe ceny niemieckiego rynku energetycznego - wyceniane jeszcze 30.12.2016 na 34.70 z dostawą na koniec 2017 roku.
• Bardziej ambitne niż oczekiwano propozycje przegłosowane przez ENVI (Komisji Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności ) dotyczące reform systemu EU ETS po 2020 roku.
• Ropa naftowa wyceniana powyżej 57 $/ baryłkę.
• Handlowany dzienny wolumen w ostatnich dniach grudnia podczas całego dnia był niższy niż wolumen jednej aukcji w 2017 roku( 4.2 - 4.5 mln EUA oferowanych będzie w drodze aukcji za pośrednictwem EEX i ICE).

Nawet mały handlowany wolumen podczas poprzednich notowań wpływał bezpośrednio na umacnianie się cen uprawnień do emisji.Czynniki, mogące mieć wpływ na ceny EUA w tym tygodniu:

• "stop the clock" regulacja dotycząca operatorów lotniczych znajdujących się w systemie EUTS przestała obowiązywać z końcem roku 2016. Oczekuje się, że Komisja Europejska wznowi prace nad regulacjami już w styczniu 2017 roku.

• Brak aukcji może okazać się czynnikiem wsparcia wyższych cen uprawnień do emisji. W drodze aukcji oferowanych będzie o 30% więcej uprawnień do emisji w stosunku do wolumenu z 2016 roku. Pierwsza aukcja odbędzie się 9 stycznia.

• Z uwagi na brak wolumenu oferowanego na rynku pierwotnym oraz wyższe ceny miksu energetycznego nasza prognoza cen uprawnień do emisji znajduje się między 6.00 - 7.00 EUR/EUA.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE