ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Prognoza na rok 2021
19.01.2021r. 20:22

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W styczniu 2021 w systemie EU ETS nastała czwarta faza, która będzie trwać od 2021 do 2030 roku. Okres ten ma być służyć do jak najbardziej efektywnego wykorzystania modeli politycznych i ekonomicznych do dekarbonizacji przemysłu w Unii Europejskiej.
Referencyjny kontrakt EUA Dec21 od 14 grudnia, głownie z powodu braku aukcji, znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Aukcje nie będą się odbywać aż do 29 stycznia 2021.

Od tego momentu EUA będą posiadały 2 indeksy: EUA faza III i EUA faza IV. W nowej fazie obowiązuje wyższy współczynnik redukcji, który wynosi 2,2 proc. Planuje się, że w roku 2021 zostanie sprzedanych na aukcjach 461,1 milionów uprawnień. Najwięcej jednostek będą będzie oferowanych w imieniu Niemiec: 121,7 milionów i Polski: 118,7 milionów. Zmniejszenie wolumenów związane jest z wyjściem Wielkiej Brytanii z EU ETS, tradycyjnie też wolumeny w sierpniu zostaną zmniejszone o połowę ze względu na niższy popyt w okresie letnim, a we wrześniu nastąpi kolejna znacząca obniżka dostępnych jednostek w ramach zmian wynikających z rezerwy stabilizacji rynku (MSR). Z tego względu od września 2021 będzie jeszcze mniej uprawnień.

Zgodnie z harmonogramem giełdy EEX w 2021 odbędzie się pięć aukcji EUAA a pierwsza będzie mieć miejsce w marcu 2021.

Nad rynkiem unosi się widmo podatku od ucieczki emisji (CBAM), co może zwiększyć presję na cenę jednostek w systemie EU ETS.
Ponieważ UE goni za swoim niedawno uzgodnionym celem redukcji emisji(wynoszącym obecnie 55 proc.), to jest planowany pakiet przepisów środowiskowych, które mają zostać niebawem dodane i wdrożone w życie od 2023 roku. Modernizacja systemu jest niezbędna, aby stawić czoła nadwyżce wynikającej z szybkiej dekarbonizacji i wzrostu udziału energii odnawialnej w szerszym koszyku energetycznym. W obecnej chwili w obiegu jest około 1,6 miliarda uprawnień.

Darmowe przydziały w 2021 mają zostać rozdane pod koniec II kwartału, więc nie będzie możliwości wykorzystania ich do rozliczeń roku 2020.
Alokacje mają zostać zmienione, po tym, jak Komisja Europejska zakończy weryfikację wartości referencyjnych w oparciu o historyczne dane dotyczące emisji. Wsparcie cenowe będzie również utrzymywać się do kwietnia z powodu zakupów zgodnych instalacji w celu umorzenia emisji, a prognozowany w tym roku popyt będzie większy, ponieważ wiele przedsiębiorstw nie pokryło jeszcze emisji za rok 2020.

Oczekuje się również, że podczas listopadowego spotkania COP21 w Szkocji strony złożą zobowiązania do zwiększenia redukcji emisji, zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego w procesie zwanym mechanizmem zapadkowym.

Przypuszcza się również, że jest możliwe powiązanie systemu EU ETS z nowym systemem emisyjnym, który ma obowiązywać w Wielkiej Brytanii od połowy 2021 roku.

Prognoza cen uprawnień do emisji do 2022 roku(900x487)

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE