ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Prognoza rynku z dnia 28 stycznia 2016 r.
28.01.2016r. 12:19

Prognoza średniej ceny uprawnień EUA w pierwszym kwartale 2016 r. została skorygowana do poziomu 7,24 euro.
Prognoza rynku została opracowana przez Dom Maklerski Consus SA

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski. Wojciech Hofman, Krzysztof Mazurski, Marianna Janczak

Data sporządzenia prognozy: 28 stycznia 2016 r.

PODSUMOWANIE:


Prognoza średniej ceny uprawnień EUA w pierwszym kwartale 2016 r. została skorygowana do poziomu 7,24 euro. Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są:
 • Pogłębienie spadków na światowych rynkach towarowych – spadek cen
 • Brak nowych bodźców do zaostrzenia legislacji w obrębie systemu EU ETS – spadek cen
 • Przesłanki dla nadchodzącego spowolnienia gospodarczego – spadek cen
 • Rozliczenie emisji za 2015 r. – wzrost cen

Styczeń przyniósł gwałtowną przecenę na światowych rynkach towarowych. Ceny energii elektrycznej, ropy naftowej oraz gazu spadły do poziomów nieobserwowanych od kilkunastu lat. W 2015 r. na niski poziom korelacji rynku uprawnień z rynkami towarowymi wpływały pojawiające się rozwiązania legislacyjne (backloading, MSR). Natomiast brak spodziewanych nowych inicjatyw w 2016 r. przyczynił się do wzrostu wpływu cen energii elektrycznej i innych towarów na cenę EUA. Tym samym cena uprawnień, przełamując kolejne poziomy cenowe, zmniejszyła się w styczniu o 28 proc. Ewentualna korekta na rynkach towarowych może spowodować zmniejszenie presji podażowej na rynku uprawnień.

Spadek indeksów giełdowych największych gospodarek światowych oraz niepokojące dane makroekonomiczne napływające z Chin zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej fali spowolnienia gospodarczego. Mniejsza dynamika wzrostu PKB w Europie może przełożyć się na niższe notowania jednostek EUA.

W pierwszym kwartale 2016 r. ceny uprawnień pozostają pod wpływem zwiększonego popytu związanego z koniecznością rozliczenia emisji za poprzedni rok, co może przyczynić się do sezonowego wzrostu ich wyceny.

Prognoza kasowego rynku carbon
Okres prognozy średnie ceny
w okresie [EUR]
EUA CER
2016 Q1 7,24 0,40
2016 Q2 7,45 0,37
2016 7,89 0,35
2017 8,41 -
2018 8,81 -Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy:
 
EEX - Lipsk
Ostatnia aukcja EUA 26.01.2016 [EUR/tCO2] 5,80
SPOT EUA spot [EUR/t CO2] 5,89
EUA Future - Dec 2016 [EUR/t CO2] 5,93
Natural gas spot 03.01.2016 [EUR/MWh] 14,92
Power Phelix Base 27.01.2016 [EUR/MWh] 29,23
Coal ARA Futures - Jan 2016 [EUR/t] 45,73
THE ICE - Londyn
EUA Daily Futures 5,90
CER Daily Futures 0,40
EUA Future - Dec 2016 [EUR/t CO2] 5,93
CER Future - Dec 2016 [EUR/t CO2] 0,38
Ropa Brent Europe [US$/1000 barrels] 31,57

W opracowaniu wykorzystano informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
 • European Commission,
 • OECD,
 • US Energy Information,
 • International Energy Agency,
 • Eurostat,
 • IMF,
 • World Bank.
Niniejsza analiza wyraża poglądy jej autorów oparte o posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz dane dostępne publicznie na dzień jej przygotowania. Sporządzenie analizy dokonane zostało z zachowaniem należytej staranności zawodowej, wymaganej przy tego typu opracowaniach, obiektywizmu, rzetelności oraz zasad metodologicznej poprawności, a także w oparciu o dane, które jej autorzy uznają za wiarygodne. Współczesne procesy inwestycyjne, w tym także polegające na nabywaniu praw do emisji CO 2, narażone są na wiele kategorii ryzyka inwestycyjnego. Niniejsze opracowanie, które nie jest skierowane do konkretnego inwestora, ma wyłącznie charakter informacyjny (prognostyczny), dlatego też nie może być wyłączną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Autorzy niniejszego opracowania nie udzielają żadnego zapewnienia (gwarancji), że podane w niniejszej analizie prognozy się sprawdzą. Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej. W związku z powyższym, autorzy niniejszej analizy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE