ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Prognoza rynku z dnia 4 stycznia 2016 r.
04.01.2016r. 13:24

dr Juliusz Preś, Pawet Jankowski, Wojciech Hofman, Krzysztof Mazurski, Marianna Janczak
Spodziewany wzrost aktywności uczestników rynku carbon po przerwie świątecznej
Prognoza rynku została opracowana przez Dom Maklerski Consus SA

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski. Wojciech Hofman, Krzysztof Mazurski, Marianna Janczak

Data sporządzenia prognozy: 4 stycznia 2016 r.

PODSUMOWANIE:


Prognoza średniej ceny uprawnień EUA w pierwszym kwartale 2016 r. wynosi 9,05 euro. Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są:
  • Przydział darmowych uprawnień – spadek cen
  • Rozliczanie emisji z 2015 r. – wzrost cen
  • Wznowienie aukcji EUA – spadek cen

Po zakończeniu roku rozliczeniowego zarządzający instalacjami przystąpią do sporządzania i weryfikowania raportów emisyjności za 2015 r. Można oczekiwać, że po zbilansowaniu liczby uprawnień niezbędnych do umorzenia przez instalacje, będziemy obserwować wzmożone zakupy. Wzrost popytu może powodować wzrost wartości uprawnień do emisji CO2.

Czynnikiem deprecjacyjnym dla wyceny jednostek jest coroczny przydział darmowych uprawnień. Zgodnie z obowiązującym prawem powinien on nastąpić w drugim miesiącu roku. Należy mieć na uwadze sytuację z poprzednich lat, w których obserwowano opóźnienia w alokacji uprawnień oraz nerwowość na rynku wynikającą ze zbliżania się terminu rozliczania instalacji. Terminowość procesu wydawania uprawnień będzie miała przełożenie na kształtowanie się cen uprawnień.

W połowie stycznia, po prawie miesięcznej przerwie, zostaną wznowione aukcje uprawnień do emisji CO2 na rynku pierwotnym. Zwiększona zostanie podaż na rynku, która powinna zmniejszyć dynamikę wzrostów cen EUA, jaką obserwowaliśmy w drugiej połowie grudnia 2015 r.

Prognoza kasowego rynku carbon
Okres prognozy średnie ceny
w okresie [EUR]
EUA CER
2016 Q1 9,05 0,50
2016 Q2 8,90 0,50
2016 8,89 -
2017 9,25 -
2018 9,63 -Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy:
 
EEX - Lipsk
Ostatnia aukcja EUA 17.12.2015 [EUR/tCO2] 8,12
SPOT EUA spot [EUR/t CO2] 8,22
EUA Future - Dec 2016 [EUR/t CO2] 8,29
Natural gas spot 03.01.2016 [EUR/MWh] 15,176
Power Phelix Base 04.01.2016 [EUR/MWh] 31,75
Coal ARA Futures - Jan 2016 [EUR/t] 47,57
THE ICE - Londyn
EUA Daily Futures 8,22
CER Daily Futures 0,51
EUA Future - Dec 2016 [EUR/t CO2] 8,29
CER Future - Dec 2016 [EUR/t CO2] 0,49
Ropa Brent Europe [US$/1000 barrels] 37,90

W opracowaniu wykorzystano informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
  • European Commission,
  • OECD,
  • US Energy Information,
  • International Energy Agency,
  • Eurostat,
  • IMF,
  • World Bank.
Niniejsza analiza wyraża poglądy jej autorów oparte o posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz dane dostępne publicznie na dzień jej przygotowania. Sporządzenie analizy dokonane zostało z zachowaniem należytej staranności zawodowej, wymaganej przy tego typu opracowaniach, obiektywizmu, rzetelności oraz zasad metodologicznej poprawności, a także w oparciu o dane, które jej autorzy uznają za wiarygodne. Współczesne procesy inwestycyjne, w tym także polegające na nabywaniu praw do emisji CO 2, narażone są na wiele kategorii ryzyka inwestycyjnego. Niniejsze opracowanie, które nie jest skierowane do konkretnego inwestora, ma wyłącznie charakter informacyjny (prognostyczny), dlatego też nie może być wyłączną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Autorzy niniejszego opracowania nie udzielają żadnego zapewnienia (gwarancji), że podane w niniejszej analizie prognozy się sprawdzą. Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej. W związku z powyższym, autorzy niniejszej analizy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE