ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Prognoza rynku z dnia 30 września 2015 r.
30.09.2015r. 12:24


Prognoza rynku została opracowana przez Dom Maklerski Consus SA

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski. Wojciech Hofman, Krzysztof Mazurski

Data sporządzenia prognozy: 30 września 2015 r.

PODSUMOWANIE:


Wrześniowa prognoza cen uprawnień EUA w ostatnim kwartale 2015 r. nie zmieniła się w stosunku do prognozy publikowanej w sierpniu i wynosi 8,21 euro.  Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są:
  • Decyzja w sprawie MSR – wzrost
  • COP21 – wzrost
  • Prace nad kształtem kolejnego okresu rozliczeniowego – wzrost

Zgodnie z oczekiwaniami, ministrowie środowiska państw członkowskich UE zaakceptowali uzgodnioną w trakcie negocjacji trójstronnych reformę MSR. Pomimo sprzeciwu sześciu państw, system mający na celu zarządzanie nadpodażą uprawnień dostępnych na rynku rozpocznie swoje działanie od stycznia 2019 r. Decyzja ta w znacznym stopniu zredukuje niepewność wśród uczestników rynku i ograniczy gwałtowne ruchy cenowe. W zamyśle twórców powinna przyczynić się do wzrostu cen w długim okresie.

Z miesiąca na miesiąc przybywa państw składających kontrybucje redukcji emisji gazów cieplarnianych (INDC), czego efektem ma być podpisanie nowego porozumienia klimatycznego na grudniowym szczycie COP21 w Paryżu. Tylko łączne uczestnictwo państw w konstruowaniu globalnej umowy może przynieść oczekiwane efekty. Obecny poziom zaawansowania prac (71 deklaracji) przybliża do podpisania protokołu post-Kioto. Tym samym okaże się, czy Europa nie jest osamotniona w walce ze zmianami klimatu spowodowanymi działalnością człowieka. Ewentualne porozumienie paryskie będzie miało wpływ na ceny jednostek CER, a niewykluczone, że pośrednio również na europejskie jednostki EUA.

Kolejnym projektem, zaraz po reformie MSR, jakim zajmuje się Komisja Europejska jest ustalenie reform systemu EU ETS w latach 2021-2030. We wrześniu odbyła się druga runda wstępnych rozmów urzędników państwowych, które przygotowują grunt pod spotkanie ministrów środowiska w tej sprawie 26 października. Wszelkie informacje dotyczące potencjalnych zmian mogą powodować wzrost zmienności na rynku.

Prognoza kasowego rynku carbon
Okres prognozy średnie ceny
w okresie [EUR]
EUA CER
2015 Q4 8,21 0,50
2015 7,64 0,48
2016 8,13 -
2017 8,53 -
2018 9,05 -Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy:
 
EEX - Lipsk
Ostatnia aukcja EUA 29.09.2015 [EUR/tCO2] 7,87
SPOT EUA spot [EUR/t CO2] 7,94
EUA Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 7,96
Natural gas spot 29.09.2015 [EUR/MWh] 18,892
Power Phelix Base 29.09.2015 [EUR/MWh] 34,37
Coal ARA Futures - Sep 2015 [EUR/t] 52,15
THE ICE - Londyn
EUA Daily Futures 7,96
CER Daily Futures 0,52
EUA Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 7,98
CER Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 0,51
Ropa Brent Europe [US$/1000 barrels] 47,52

W opracowaniu wykorzystano informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
  • European Commission,
  • OECD,
  • US Energy Information,
  • International Energy Agency,
  • Eurostat,
  • IMF,
  • World Bank.
Niniejsza analiza wyraża poglądy jej autorów oparte o posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz dane dostępne publicznie na dzień jej przygotowania. Sporządzenie analizy dokonane zostało z zachowaniem należytej staranności zawodowej, wymaganej przy tego typu opracowaniach, obiektywizmu, rzetelności oraz zasad metodologicznej poprawności, a także w oparciu o dane, które jej autorzy uznają za wiarygodne. Współczesne procesy inwestycyjne, w tym także polegające na nabywaniu praw do emisji CO 2, narażone są na wiele kategorii ryzyka inwestycyjnego. Niniejsze opracowanie, które nie jest skierowane do konkretnego inwestora, ma wyłącznie charakter informacyjny (prognostyczny), dlatego też nie może być wyłączną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Autorzy niniejszego opracowania nie udzielają żadnego zapewnienia (gwarancji), że podane w niniejszej analizie prognozy się sprawdzą. Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej. W związku z powyższym, autorzy niniejszej analizy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE