ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Prognoza rynku z dnia 27 sierpnia 2015 r.
27.08.2015r. 10:52


Prognoza rynku została opracowana przez Dom Maklerski Consus SA

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski. Wojciech Hofman, Krzysztof Mazurski

Data sporządzenia prognozy: 27 sierpnia 2015 r.

PODSUMOWANIE:


Sierpniowa prognoza ceny uprawnień EUA w III kwartale 2015 r. wzrosła w stosunku do prognozy publikowanej w lipcu o 2 proc. i wynosi 8,03 euro.  Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są:
 • Przełamanie średnioterminowego trendu bocznego - wzrost
 • Wrześniowe głosowanie Rady UE w sprawie MSR - wzrost
 • Zbliżający się COP21 - wzrost
 • Powrót pełnych wolumenów aukcyjnych - spadek

W sierpniu został utrzymany przełamany w lipcu psychologiczny poziom 8 euro. Kolejne sesje przyniosły przebicie kolejnych szczytów. Styl wzrostów wskazuje na przewagę strony popytowej. Kurs cenowy jednostek EUA znajduje się na najwyższych poziomach od 33 miesięcy.

Termin głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie MSR pozostaje niezagrożony, podobnie jak proreformatorski kierunek zaproponowanych rozwiązań. Taki trend działań zmniejsza niepewność uczestników rynku i przyczynia się do wzrostu cen.

Kolejne państwa złożyły swoje kontrybucje redukcji emisji gazów cieplarnianych  (INDC), które będą jednym z podstawowych celów zawartych w protokole paryskim. Tym samym coraz więcej czynników wskazuje na to, iż dojdzie do porozumienia klimatycznego w Paryżu. Konferencja COP21 w Paryżu będzie kontynuacją protokołu z Kyoto. Treść porozumienia będzie szczególnie silnie oddziaływać na ceny jednostek CER.

Sierpień był ostatnim miesiącem z ograniczonymi wolumenami aukcyjnymi. Istnieje szansa, iż powrót do standardowych wolumenów aukcyjnych przyniesie większą presję podażową, która zatrzyma sierpniowy wzrost cen uprawnień EUA.

Prognoza kasowego rynku carbon
Okres prognozy średnie ceny
w okresie [EUR]
EUA CER
2015 Q3 8,03 0,48
2015 Q4 8,21 0,50
2015 7,66 0,48
2016 8,13 -
2017 8,53 -
2018 9,05 -Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy:
 
EEX - Lipsk
Ostatnia aukcja EUA 25.08.2015 [EUR/tCO2] 8,22
SPOT EUA spot [EUR/t CO2] 8,09
EUA Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 8,11
Natural gas spot 26.08.2015 [EUR/MWh] 19,245
Power Phelix Base 28.07.2015 [EUR/MWh] 29,93
Coal ARA Futures - Sep 2015 [EUR/t] 54,04
THE ICE - Londyn
EUA Daily Futures 8,08
CER Daily Futures 0,50
EUA Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 8,11
CER Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 0,50
Ropa Brent Europe [US$/1000 barrels] 41,45

W opracowaniu wykorzystano informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
 • European Commission,
 • OECD,
 • US Energy Information,
 • International Energy Agency,
 • Eurostat,
 • IMF,
 • World Bank.
Niniejsza analiza wyraża poglądy jej autorów oparte o posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz dane dostępne publicznie na dzień jej przygotowania. Sporządzenie analizy dokonane zostało z zachowaniem należytej staranności zawodowej, wymaganej przy tego typu opracowaniach, obiektywizmu, rzetelności oraz zasad metodologicznej poprawności, a także w oparciu o dane, które jej autorzy uznają za wiarygodne. Współczesne procesy inwestycyjne, w tym także polegające na nabywaniu praw do emisji CO 2, narażone są na wiele kategorii ryzyka inwestycyjnego. Niniejsze opracowanie, które nie jest skierowane do konkretnego inwestora, ma wyłącznie charakter informacyjny (prognostyczny), dlatego też nie może być wyłączną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Autorzy niniejszego opracowania nie udzielają żadnego zapewnienia (gwarancji), że podane w niniejszej analizie prognozy się sprawdzą. Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej. W związku z powyższym, autorzy niniejszej analizy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE