ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Prognoza rynku z dnia 29 lipca 2015 r.
29.07.2015r. 11:06


Prognoza rynku została opracowana przez Dom Maklerski Consus SA

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski. Wojciech Hofman, Krzysztof Mazurski

Data sporządzenia prognozy: 29 lipca 2015 r.

PODSUMOWANIE:


Lipcowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w III kwartale 2015 r. wzrosła w stosunku do prognozy publikowanej w czerwcu o 5 proc. i wynosi 7,87 euro. Głównymi czynnikami wpływającymi na obecną prognozę ceny są:
  • Wakacyjne obniżenie wolumenu aukcyjnego - wzrost
  • Wrześniowe głosowanie Rady UE w sprawie MSR - wzrost
  • Zbliżający się COP21 - wzrost

Coraz bliżej terminu głosowania Rady UE w sprawie MSR. Nic nie wskazuje na to by coś stanęło na przeszkodzie przegłosowaniu projektu we wrześniu. Taki kierunek działań przy jednoczesnej aprecjacji wartości uprawnień, zmniejsza niepewność uczestników rynku.

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na wzrost cen EUA jest wakacyjna redukcja wolumenów dostępnych na pierwotnych aukcjach uprawnień. W sierpniu oferowany wolumen będzie aż o ponad połowę mniejszy niż na lipcowych aukcjach. Zmniejszenie podaży może przyczynić się do wzrostów cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla..

Wraz ze zbliżaniem się terminu Konferencji Klimatycznej (COP21) w Paryżu rosną nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie protokołu post-Kioto, a tym samym na stabilne kontynuowanie polityki klimatycznej. Widać to na przykładzie Francji, która niedawno upubliczniła propozycję programu transformacji energetycznej. Jako gospodarz Konferencji chce w ten sposób dać przykład pozostałym uczestnikom. Najważniejsze deklaracje Francji dotyczą planowanego zmniejszenia udziału energii jądrowej w całkowitym zużyciu energii do poziomu 50 proc. oraz wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku do 32 proc. Szacuje się,  że w konsekwencji tych działań emisja CO2 we Francji zostanie zmniejszona o 40 proc. w porównaniu z emisją z roku 1990, a zużycie paliw kopalnych spadnie o 30 proc.

Prognoza kasowego rynku carbon
Okres prognozy średnie ceny
w okresie [EUR]
EUA CER
2015 Q3 7,87 0,43
2015 Q4 7,98 0,47
2015 7,55 0,42
2016 8,01 -
2017 8,41 -
2018 8,92 -Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy:
 
EEX - Lipsk
Ostatnia aukcja EUA 28.07.2015 [EUR/tCO2] 7,95
SPOT EUA spot [EUR/t CO2] 7,99
EUA Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 8,02
Natural gas spot 27.07.2015 [EUR/MWh] 20,669
Power Phelix Base 28.07.2015 [EUR/MWh] 24,56
Coal ARA Futures - Aug 2015 [EUR/t] 57,70
THE ICE - Londyn
EUA Daily Futures 8,00
CER Daily Futures 0,47
EUA Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 8,03
CER Future - Dec 2015 [EUR/t CO2] 0,47
Ropa Brent Europe [US$/1000 barrels] 55,29

W opracowaniu wykorzystano informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
  • European Commission,
  • OECD,
  • US Energy Information,
  • International Energy Agency,
  • Eurostat,
  • IMF,
  • World Bank.
Niniejsza analiza wyraża poglądy jej autorów oparte o posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz dane dostępne publicznie na dzień jej przygotowania. Sporządzenie analizy dokonane zostało z zachowaniem należytej staranności zawodowej, wymaganej przy tego typu opracowaniach, obiektywizmu, rzetelności oraz zasad metodologicznej poprawności, a także w oparciu o dane, które jej autorzy uznają za wiarygodne. Współczesne procesy inwestycyjne, w tym także polegające na nabywaniu praw do emisji CO 2, narażone są na wiele kategorii ryzyka inwestycyjnego. Niniejsze opracowanie, które nie jest skierowane do konkretnego inwestora, ma wyłącznie charakter informacyjny (prognostyczny), dlatego też nie może być wyłączną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Autorzy niniejszego opracowania nie udzielają żadnego zapewnienia (gwarancji), że podane w niniejszej analizie prognozy się sprawdzą. Inwestorzy powinni mieć swoją własną ocenę co do właściwości i celowości przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej. W związku z powyższym, autorzy niniejszej analizy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE