ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 w marcu 2016 roku
08.04.2016r. 10:43

Autorem komentarza jest Wojciech Hofman – makler, Dom Maklerski Consus S.A. wojciech.hofman@consus.eu.
Marzec, w porównaniu do dwóch pierwszych miesięcy 2016 r., charakteryzował się niewielką zmiennością cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Podczas 21 sesji ceny jednostek EUA zmieniały się w przedziale 4,77-5,20 euro, osiągając skrajne wartości podczas trzech ostatnich sesji. Amplituda zmian cenowych podczas 18 wcześniejszych notowań wyniosła zaledwie 0,29 euro, co należy traktować jako odreagowanie rynku po burzliwym początku roku. W marcu przehandlowano łącznie 92,16 mln uprawnień EUA, z czego zdecydowaną większość na aukcjach. Transakcje na rynku wtórnym stanowiły zaledwie 13,7 proc. handlowanego wolumenu.
Miniony miesiąc na rynku uprawnień CER miał niemal identyczny przebieg, jak w lutym. Zakres zmian cen wyniósł zaledwie 2 centy (0,38-0,40), a wolumen obrotu osiągnął poziom 289 tys. sztuk.


Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich


W ręce uczestników rynku zostały przekazane również uprawnienia przeznaczone dla operatorów lotniczych. Podczas jedynej aukcji, która odbyła się 16 marca, właściciela zmieniło 683 500 EUAA po cenie 4,96 euro.

Najważniejszymi tematami minionego miesiąca były informacje dotyczące procesu alokacji darmowych uprawnień na rachunki instalacji oraz oczekiwanie uczestników na dane o zweryfikowanych emisjach w EU ETS w roku 2015.

Mimo, że z ostatnim dniem lutego mijał ustawowy termin otrzymania przez instalacje darmowych jednostek EUA, to jeszcze w marcu i na początku kwietnia nie wszystkie państwa zdążyły wywiązać się z obowiązku rozliczenia emisji za 2015 r. Zgodnie z ostatnim raportem publikowanym na stronach Komisji Europejskiej rozdysponowane zostało 75,9 proc. przewidzianych jednostek, a państwami które nie rozpoczęły procesu alokacji są Hiszpania, Włochy oraz Finlandia. Udział wolumenów tych krajów w całej puli darmowych uprawnień dla instalacji stanowi 19,7 proc. (148,25 mln EUA). Mając na uwadze zbliżający się ostateczny termin rozliczeń podmiotów z systemu EU ETS ze swoich emisji oraz możliwość wykorzystywania uprawnień przeznaczonych na obecny rok do rozliczenia emisji za rok poprzedni, informację tę należy traktować jako zwiększającą rynkową wycenę uprawnień. Kolejnego komunikatu Komisji Europejskiej w tej sprawie należy spodziewać się w połowie kwietnia.

Uczestnicy rynku z uwagą oczekiwali na coroczną publikację danych o zweryfikowanych emisjach. Informacja ta traktowana jest szczególnie, gdyż bezpośrednio wskazuje na kierunek zmian w wielkości panującej na rynku nadwyżki uprawnień, a pośrednio na ich cenę. W tym roku wynik publikacji nie był tak zaskakujący, jak to miało miejsce w 2015 r., kiedy na rynku carbon odnotowano ponadplanową redukcję emisji. Zgodnie z opublikowanymi danymi obecna redukcja wyniosła 0,43 proc. Wynik mieścił się w prognozach uczestników rynku, dlatego wzrost zmienności cen uprawnień mogliśmy obserwować przed, a nie po publikacji.

Należy również wspomnieć, iż w trakcie odbywającego się w zeszłym miesiącu szczytu Rady Europejskiej, liderzy krajów wspólnoty zrezygnowali z zaproponowanej przez niektóre państwa propozycji zwiększenia celów redukcyjnych przewidzianych do 2030 r. Zgodnie z oświadczeniem Rady, przywódcy zgodzili się, by ratyfikować porozumienie paryskie „tak szybko, jak to możliwe”, podkreślając, że UE jest zaangażowana w już uzgodniony do 2030 r. cel ograniczenia emisji o co najmniej 40 proc. w relacji do poziomu emisji z 1990 r.

Ceny EUA i CER oraz ich wolumeny w poszczególnych dniach marca 2016

Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE