ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 w grudniu 2015 roku
11.01.2016r. 10:16

Autorem komentarza jest Wojciech Hofman – makler, Dom Maklerski Consus S.A. wojciech.hofman@consus.eu.
W grudniu doszło do spadku wartości cen uprawnień do emisji CO2. Europejskie jednostki w ciągu miesiąca straciły 4,2 proc. (stosunek średnich cen zamknięcia listopada i grudnia). Średnia cena zamknięcia miesiąca wyniosła 8,22 euro i była najniższa od września br. W ciągu miesiąca jednostki EUA były wyceniane w przedziale 8,00-8,59 euro. Miesiąc rozpoczął się od utraty wartości uprawnień, która potrwała do 11 grudnia. Po dwudniowej korekcie (+1,5 proc.), uprawnienia EUA kontynuowały spadki. Minimalną wartość miesiąca odnotowano 18 grudnia. 21 grudnia EUA zyskały na wartości (+2,2 proc). W kolejnych dniach wartość tych jednostek zawierała się w przedziale 8,18-8,29 euro.
Uprawnienia CER również straciły na wartości. Średnia cena zamknięcia CER notowanych na giełdach ICE ECX oraz EEX wyniosła na koniec ostatniej sesji roku 0,51 euro. Podobnie jak w przypadku EUA, była to najniższa wartość od września. W ciągu miesiąca wartość CER zawierała się w przedziale 0,51-0,60 euro. Różnica cen między EUA a CER (spread) pod koniec miesiąca była równa 7,71 euro. Na przestrzeni miesiąca spread zawierał się w przedziale 7,47-7,99 euro.

Obrót na rynku kasowym w grudniu wyniósł ponad 48 mln uprawnień, niemal całość stanowił handel uprawnieniami EUA. Większość, bo 68 proc. uprawnień trafiła na rynek poprzez aukcje pierwotne, których w grudniu zorganizowano 11. Ostatnia z aukcji odbyła się 17 grudnia, a łączny wolumen w grudniu wyniósł 32,9 mln EUA. Jedynie 31 tys. uprawnień, które zmieniły właściciela na kasowym rynku giełdowym to jednostki CER.


Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich


14 grudnia był ostatnim dniem, w którym można było handlować kontraktami terminowymi z dostawą w grudniu 2015 r., tzw. serią Dec15. Tego dnia cena rozliczeniowa jednostek EUA Dec15 na brytyjskiej giełdzie ICE ECX wyniosła 8,07 euro. Był to poziom o 13,8 proc. wyższy niż wartość tego typu jednostek po pierwszej sesji roku (7,09 euro). Grudniowy kontrakt terminowy był najbardziej płynnym kontraktem dla uprawnień EUA. Od 15 grudnia najbardziej płynnym kontraktem na giełdzie ICE ECX stał się kontrakt EUA Dec16.

Najważniejszym wydarzeniem grudnia był szczyt klimatyczny, trwający do połowy miesiąca w Paryżu. Konferencja zgromadziła delegatów z ponad 190 krajów, którzy negocjowali kształt nowego porozumienia klimatycznego, obowiązującego w latach 2020-2030. Ostatniego dnia szczytu, 12 grudnia, udało się opracować finalną wersję porozumienia, która zakłada realizację przedstawionych wcześniej przez państwa członkowskie ONZ deklaracji redukcyjnych (tzw. INDC). Do tej pory 188 stron konwencji ds. zmian klimatu (UNFCCC) złożyło takie zobowiązania. Deklaracje mają być co 5 lat aktualizowane począwszy od 2023 r. Jest to istotne, ponieważ plany przedstawione przez strony umożliwią redukcję wzrostu średniej temperatury na świecie o więcej niż zakładane pierwotnie 2 stopnie Celsjusza do końca stulecia. Szacuje się, że poziom ten wyniesie 2,7 stopni Celsjusza. Redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się ma umożliwić roczny budżet 100 mld dolarów. Protokół paryski wspomina o utworzeniu nowych mechanizmów handlowych, które będą kontynuacją założeń protokołu z Kioto, tj. Clean Development Mechanism i Joint Implementation. Konkretne narzędzia zostaną zaproponowane podczas następnych spotkań stron konwencji. Protokół wejdzie w życie po ratyfikacji przez państwa ONZ.

W pierwszych dniach stycznia możemy zaobserwować większą zmienność na rynku carbon. Po dwutygodniowym okresie świąteczno-noworocznym spodziewany jest wzrost obrotów na giełdach CO2. Zwiększony wolumen może wpłynąć na wahania cen uprawnień. Na wzrost obrotu będzie mieć wpływ wznowienie aukcji pierwotnych. Pierwsza w 2016 r. aukcja odbędzie się na niemieckiej giełdzie EEX 11 stycznia. Wolumen aukcyjny będzie zwiększony w porównaniu do ubiegłorocznego. Wynika to z zakończenia obowiązywania tzw. backloadingu w 2016 r. Zgodnie z jego postanowieniami korekta oferowanych uprawnień wyniesie w tym roku 200 mln EUA, a nie jak w ubiegłym 300 mln.

Ceny EUA i CER oraz ich wolumeny w poszczególnych dniach grudnia 2015

Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE