ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKT
Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 w sierpniu 2015 roku
09.09.2015r. 11:53

Po nieznacznej korekcie, która miała miejsce w pierwszym tygodniu sierpnia, uprawnienia EUA do końca miesiąca zwiększały swoją wartość. W drugiej dekadzie miesiąca średnia cena uprawnień EUA notowanych na rynku wtórnym na giełdach ICE ECX oraz EEX, przekroczyła poziom 8 euro, który utrzymał się do końca sierpnia. 20 sierpnia średnia cena zamknięcia wyniosła 8,36 euro i była najwyższą średnią ceną zamknięcia od marca 2012 r. Miesięczna cena zamknięcia EUA wyniosła 8,05 euro. W ciągu miesiąca ceny EUA zawierały się w przedziale 7,76-8,36 euro.
Uprawnienia CER także zyskały na wartości. Średnia wartość tych jednostek na koniec miesiąca wyniosła 0,49 euro. Jednostki te w porównaniu do lipcowej ceny zamknięcia zyskały 11,4 proc. Cena CER w ciągu miesiąca zawierała się w przedziale 0,43-0,50 euro. Wolumen obrotu jednostek CER na giełdowym rynku wtórnym w ciągu miesiąca wyniósł jedynie 11 tys.


Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich


Wielkość obrotu uprawnień EUA na rynku kasowym, ze względu na zmniejszenie wolumenu aukcji pierwotnych na okres wakacji, zmniejszył się o 44 proc. W sierpniu zorganizowano 18 aukcji, na których sprzedano 27,03 mln uprawnień. Obrót na giełdowym rynku wtórnym stanowił 44 proc. łącznego sierpniowego obrotu.

25 sierpnia 2015 r. opublikowano w dzienniku ustaw nowelizację o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Prowadzący instalacje w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie znowelizowanych zasad będą musieli złożyć wniosek o aktualne zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych. Nowe polskie przepisy, które dostosowują ład prawny związany z systemem handlu uprawnieniami EU ETS do unijnej dyrektywy ETS, wejdą w życie 9 września.

W minionym miesiącu kolejne państwa członkowskie ONZ, które są stronami Konwencji ds. zmian klimatu ONZ (UNFCCC), składały swoje kontrybucje redukcji emisji gazów cieplarnianych (tzw. INDC). Kontrybucje będą zawarte w nowym globalnym porozumieniu klimatycznym, które zostanie podpisane w Paryżu na konferencji COP21 w grudniu 2015 r. Spośród 7 krajów, które przedstawiły swoje INDC, najistotniejszą deklaracją jest zobowiązanie Australii do 26-proc. redukcji emisji do 2030 r. w stosunku do 2005 r. Dzięki złożonej przez Australię deklaracji, przyszły protokół paryski będzie obejmował co najmniej 68 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Do pozostałych państw, które złożyły swoje deklaracje należą afrykański Benin (32 proc. redukcja w stosunku do 1995 r.), Dżibuti (40 proc. w stosunku do 2010 r.), Demokratyczna Republika Konga (17 proc. w stosunku do 2000 r.), Trynidad i Tobago (30 proc. redukcja w stosunku do 2013 r.), Dominikana (25 proc. w stosunku do 2010 r.), oraz Macedonia (30-proc. redukcja w stosunku do scenariusza bazowego).

Czynnikiem, który będzie miał wpływ na zmienność uprawnień EUA we wrześniu będzie posiedzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące przyjęcia do unijnej legislacji mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (MSR). Głosowanie zaplanowano na 18 września.

Obok decyzji w sprawie MSR, ważnym wydarzeniem września będą konsultacje przedstawicieli państw członkowskich w sprawie kształtu systemu handlu uprawnieniami po 2020 r. Na początku wakacji Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy ETS, która wyznaczałaby zasady czwartego okresu rozliczeniowego (2021-2030). Dyskusja na temat przyszłości ETS będzie czynnikiem, który wpłynie na zwiększenie zmienności uprawnień EUA.

Ceny EUA i CER oraz ich wolumeny w poszczególnych dniach sierpnia 2015

Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich
Autorem komentarza jest Wojciech Hofman - makler, Dom Maklerski Consus S.A. wojciech.hofman@consus.eu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE