ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKTNAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 w czerwcu 2015 roku
08.07.2015r. 10:39

Czerwiec charakteryzował się dużą stabilnością cen na rynku carbon. Współczynnik zmienności cen dla europejskich uprawnień EUA wyniósł 1,11 proc., co stanowi najniższą wartość od kwietnia 2011 r. Średnia cena zamknięcia uprawnień EUA notowanych na rynku kasowym na giełdach EEX oraz ICE ECX ostatniej sesji miesiąca wyniosła 7,43 euro, co stanowi poziom o 1,50 proc. wyższy niż średnia cena zamknięcia w maju. Ceny EUA zawierały się w przedziale 7,24-7,60 euro.
Pierwsze dni czerwca, podobnie jak w poprzednim miesiącu, charakteryzował wzrost wartości uprawnień. Maksymalną średnią wartość miesiąca zanotowano 12 czerwca. W kolejnych dniach trend wzrostowy uległ odwróceniu. Trzeci i czwarty tydzień miesiąca charakteryzował się największą stabilnością. Między 15, a 26 czerwca średnia wartość uprawnień EUA zawierała się w przedziale 7,41-7,58 euro. W ostatnich dniach handlowych czerwca, jednostki straciły na wartości w wyniku wydarzeń związanych z kryzysem ekonomicznym Grecji.

Podstawę obrotu na rynku kasowym stanowiły aukcje, których zorganizowano łącznie 19. Łączny obrót na platformach aukcyjnych wyniósł 56,97 mln EUA, co odpowiada 75,62 proc. całego czerwcowego wolumenu.

W czerwcu uprawnienia CER zanotowały stratę. Cena zamknięcia jednostek pochodzących z mechanizmów protokołu z Kioto wyniosła 0,39 euro (9,30-procentowy spadek w porównaniu do ceny zamknięcia poprzedniego miesiąca). Od momentu wykluczenia części jednostek CER z obrotu na rynku europejskim oraz publikacji danych o zużyciu CER i ERU w ramach dyrektywy łączącej w latach 2008-2014, które sugerują, że niemal wszystkie instalacje wykorzystały maksymalny pułap tych jednostek na potrzeby umorzeń, obrót CER i ERU notowany na rynkach giełdowych jest minimalny. Na przestrzeni miesiąca jedynie 83 tysiące CER zmieniło właściciela.


Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich


Istotnym wydarzeniem dla polskich firm będących uczestnikami systemu EU ETS były kolejne kroki na ścieżce legislacyjnej do przyjęcia przez Polskę nowelizacji ustawy o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. W czerwcu został zamknięty przedostatni etap prac nad ustawą. 17 czerwca sejmowa Komisja Środowiska pozytywnie rozpatrzyła jej projekt i nie wniosła żadnych uwag do wcześniejszej propozycji Sejmu. 25. czerwca zmiany w prawie zostały przyjęte przez Senat RP. Obecnie ustawa czeka na decyzję Prezydenta RP, oczekuje się, że Prezydent podpisze ją w lipcu. Nowelizacja ustawy z 2011 r. w istotny sposób zmienia zasady, według których będzie funkcjonował w Polsce system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w III okresie rozliczeniowym 2013 – 2020. Główną konsekwencją nowego prawa będzie obowiązek wystąpienia wszystkich instalacji, w ciągu 12 miesięcy, z wnioskiem o nowe zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych.

Czynnikiem, który będzie miał największy wpływ na zmienność uprawnień EUA w lipcu, będzie kolejny krok w procesie wprowadzenia Mechanizmu Rezerwy Stabilizacyjnej (MSR), tj. głosowanie Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się na sesji plenarnej między 6, a 8 lipca. Uczestnicy rynku carbon oczekują, że MSR uzyska aprobatę europosłów na głosowaniu 8 lipca. Dlatego przyjęcie MSR nie powinno mieć znacznego wpływu na zwiększenie wartości uprawnień EUA. Ewentualne odrzucenie projektu reformy systemu EU ETS będzie wiązało się z gwałtownym spadkiem cen EUA. Scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny. Kilka dni przed i po głosowaniu spodziewana jest zwiększona zmienność cen EUA. Aprobata przez PE umożliwi głosowanie Rady Unii Europejskiej nad projektem MSR, które wstępnie zaplanowano na połowę września.

Dodatkowym czynnikiem, który w kolejnych dniach może mieć wpływ na rynki finansowe, w tym rynek carbon, jest sytuacja makroekonomiczna Grecji oraz klincz w porozumieniu ws. spłaty zadłużenia tego kraju wobec członków UE. Przypadek „Grexit” może mieć wpływ na deprecjację uprawnień EUA oraz wzrost zmienności cen.

Ceny EUA i CER oraz ich wolumeny w poszczególnych dniach czerwca 2015

Źródło: opracowanie DM Consus SA na podstawie danych z giełd europejskich
Autorem komentarza jest Wojciech Hofman - makler, Dom Maklerski Consus S.A. wojciech.hofman@consus.eu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE