ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


WSPÓŁPRACA


KONTAKTNAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 w styczniu 2015 roku
06.02.2015r. 11:38

Pierwszy miesiąc nowego roku rozpoczął się spadkiem ceny uprawnień EUA. Jednostki te w styczniu straciły na wartości 1,6 proc. Już na pierwszej sesji 2015 r. notowania uprawnień EUA poddane zostały 3,5-proc. korekcie. Trend spadkowy był kontynuowany do połowy miesiąca, do momentu oświadczenia przez komisarza UE ds. przemysłu Antonio Tajanie’go o uzyskaniu poparcia Europejskiej Partii Ludowej dla wprowadzenia mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (MSR) w 2019 r.
Oświadczenie zostało bardzo pozytywnie odebrane, co zostało odzwierciedlone w 7,1 proc. wzroście ceny uprawnień. Wartość jednostek EUA utrzymywała się powyżej psychologicznej granicy 7 euro do czasu ogłoszenia wyników głosowania Komisji ds. Przemysłu (ITRE). 22 stycznia komisja ta odrzuciła projekt rezerwy stabilizacyjnej, co skutkowało dynamiczną wyprzedażą uprawnień. Podczas tej sesji straciły one na wartości ponad 8 proc., przy minimum na poziomie 6,67 euro. Skalę wyprzedaży uwidacznia fakt, iż przed spotkaniem ITRE ceny jednostek EUA osiągały poziom 7,55 euro (maksimum sesji). Ostatnie transakcje w miesiącu zawierane były po 7 euro. Współczynnik zmienności dla ceny EUA wyniósł 2,82 proc.

Wartość uprawnień CER utrzymywała się na poziomie 0,03 euro. Współczynnik zmienności tych jednostek wyniósł 14,52 proc. Obecne w obrocie jednostki CER i ERU tracą na wartości z powodu braku możliwości ich wykorzystania po 31 marca 2015 r. Jednostki CER i ERU, które będą mogły być wykorzystane po 31 marca 2015 r. wyceniane są na 0,45 euro. W styczniu zaobserwowano wzrost obrotów sprzedanych zostało 61,46 mln uprawnień EUA, z czego 83 proc. stanowiły jednostki sprzedane na 17 aukcjach (51,07 mln EUA). Obrót jednostkami CER w styczniu wyniósł zaledwie 0,9 mln.

Najważniejszymi wydarzeniami, które miały wpływ na kształtowanie się ceny uprawnień, były trwające procesy legislacyjne dotyczące zarówno szczebla krajowego jak i unijnego.Podczas posiedzenia rady Ministrów RP, które odbyło się 30 grudnia 2014 r., została przyjęta znowelizowana ustawa o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do zasad trzeciego okresu rozliczeniowego. Wejście w życie ustawy uzależnione jest od aprobaty Parlamentu RP. Nowa ustawa wymusza na instalacjach między innymi konieczność uzyskania nowego zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych, co będzie związane z aktualizacją planów monitorowania. Ustawa dodatkowo reguluje kwestie związane z prawem własności uprawnień zgromadzonych na kontach w rejestrze.

Drugim istotnym wydarzeniem, które przyczyniło się do zmian ceny uprawnień, było głosowanie nad implementacją reformy strukturalnej systemu EU ETS w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE).

Należy zwrócić uwagę, iż ITRE ma tylko funkcję opiniującą dla Komisji ENVI, która jest odpowiedzialna za projekt mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (MSR). Komisja ITRE, pomimo poparcia dla wielu zmian w projekcie, finalnie odrzuciła pomysł jako całość. Warto zwrócić uwagę na elementy projektu, które zyskały aprobatę, ponieważ będą one miały wpływ na kształt przyszłej propozycji reform systemu EU ETS. Komisja ITRE odrzucając zapis o ingerencji w system w 2017 r. dała zielone światło dla zmian od roku 2021. Odrzucona została również propozycja alokowania w rezerwie uprawnień pochodzących z backloadingu. Tym samym została potwierdzona opinia, iż uprawnienia z backloadingu powinny wrócić na rynek zgodnie z zapisami rozporządzenia 176/2014/WE. Najbliższe spotkanie komisji ENVI zaplanowane zostało na 24 lutego. Przyjęcie przez komisję ENVI negatywnie zaopiniowanego w ITRE projektu MSR zwiększy szanse na implementację mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej.

Biorąc pod uwagę aktualny etap prac nad MSR i okres, w którym wydawane są uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych, w kolejnym miesiącu również będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną zmiennością ceny uprawnień EUA. Tym samym wszelkie spadki cen mogą być wykorzystane do zakupu brakujących ilości uprawnień na rok 2015 i następne lata obecnego okresu rozliczeniowego. Ewentualne przegłosowanie projektu MSR w komisji ENVI, może być sygnałem do impulsywnych wzrostów ceny uprawnień.

Z punktu widzenia analizy technicznej cena uprawnień EUA znajduje się w szerokim trendzie bocznym z górnym ograniczeniem na poziomie 7,55 euro i dolnym w okolicach 6,70 euro. Ewentualne przegłosowanie w komisji ENVI projektu MSR i wyjście ceny poza poziom 7,55 euro otworzy drogę do dalszych wzrostów. Kolejny poziom oporu został wyznaczony w grudniu 2012 r. na poziomie 10 euro. Naruszenie z kolei dolnego ograniczenia może być początkiem do powrotu ceny sprzed 4 miesięcy, czyli do poziomu 5,70 euro.

Autorem komentarza jest Paweł Jankowski – makler, Dom Maklerski Consus S.A. pawel.jankowski@consus.eu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE