ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
MATERIAŁY PROBLEMOWE
28.03.2013r. 14:04

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami zintensyfikowania działań Komisji Europejskiej ukierunkowanych na zwiększenie cen uprawnień do emisji CO2. Zjawisko to obserwujemy tak naprawdę od maja 2010 r., jednak liczba nowych propozycji oraz niezwykła determinacja związana z próbami ich wprowadzenia osiągnęła w ostatnich miesiącach niebywałą skalę.
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - 3/2013)
27.02.2013r. 14:07

Dlaczego Komisja Europejska z taką determinacją zgłasza pilną propozycję wycofania z rynku 900 mln uprawnień do emisji? Chodzi tutaj o wprowadzenie takich mechanizmów, które umożliwią poprawienie atrakcyjności technologii preferowanych przez Komisję, ale niekoniecznie przez rynek. Eliminacja konkurencyjnych technologii w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycji w drogie i niepewne technologie odnawialne wydaje się być prawdziwą przyczyną podejmowanych działań.
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - luty 2013)
13.02.2013r. 14:10

W nadchodzącym roku każdy procent naszego Produktu Krajowego Brutto (PKB) będzie na wagę złota. Choć polska gospodarka wciąż pozytywnie wyróżnia się na tle całej Unii Europejskiej, to podobnie jak inni musi radzić sobie z oznakami spowolnienia gospodarczego. Warto o tym pamiętać, kiedy rozmawiamy o wdrażaniu pakietu energetyczno-klimatycznego UE. Eksperci szacują, że może on kosztować nasz kraj nawet 1 proc. PKB rocznie
Autor: Joanna Białowicz ("Polska Energia" - styczeń 2013)
09.01.2013r. 13:15

Do 16 października 2012 r. Komisja Europejska prowadziła konsultacje publiczne w sprawie proponowanych zmian w sposobie funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. W tej tak ważnej dla nas sprawie wysłano z Polski 27 głosów. Niestety, wydaje się, że nasze stanowisko zostało zignorowane
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - grudzień 2012)
04.12.2012r. 14:09

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej miała być szeroko zakrojonym projektem ekologicznym i biznesowym. Dużo wskazuje na to, że w wymiarze globalnym poniesie fiasko. Za taki rozwój wypadków cenę płacą odnawialne źródła energii (OZE), które pomimo subsydiów w formie taryf gwarantowanych czy zielonych certyfikatów wciąż są niekonkurencyjne. W perspektywie 2050 roku w Polskiej energetyce wzrośnie udział OZE i gazu, ale palmę pierwszeństwa będzie dzierżył węgiel.
22.11.2012r. 12:22

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Informację o obniżeniu cen gazu dla Polski przez Gazprom jeden z internautów na cire.pl skomentował: „God bless the US”. Może to emfatycznie, ale oddaje przyczyny tego, że gaz tanieje.
("Energy Newsletters" 2/2012)
13.11.2012r. 14:00

Unia Europejska i Australia podjęły starania zmierzające do stworzenia największego na świecie rynku handlu uprawnieniami do emisji. Dzięki funkcjonowaniu międzykontynentalnej platformy wymiany uprawnień przedsiębiorcy będą mogli korzystać z jednostek australijskich i europejskich w obydwu systemach na równych zasadach
Autorzy: Katarzyna Kłaczyńska, Grzegorz Pizoń, Ernst & Young Law Tałasiewicz i Wspólnicy
02.11.2012r. 14:17

Od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej polskie prawo podatkowe zostało w wysokim stopniu zharmonizowane z prawem unijnym w zakresie podatków akcyzowych i podatku od wartości dodanej. W artykule omówione uregulowania podatkowe dotyczące transgranicznego handlu energią elektryczną w Unii Europejskiej. Omówiono zagadnienia wynikające z prawodawstwa unijnego, prawodawstwa krajowego oraz umów o unkaniu podwójnego opodatkowania.
Autor: Paweł Kossecki ("Rynek Energii" - nr 4/2012)
02.10.2012r. 14:35

Uważa się, że hipoteza antropogenicznego, czyli wywołanego działalnością człowieka, ocieplenia klimatu została potwierdzona i udowodniona naukowo. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, a wyjaśnienie wątpliwości stanowi jedno z największych wyzwań nauki o klimacie.
Autor: prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Kolenda ("Energia Cieplna i Zawodowa" – nr 7-8/2012)
13.09.2012r. 12:55

Pod koniec lipca Komisja Europejska poinformowała na swoich stronach internetowych, że prowadzi konsultacje publiczne w sprawie przeglądu czasowych profili aukcyjnych Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Mamy czas na wypowiedź tylko do 16 października.
Autorzy: Stanisław Tokarski i Jerzy Janikowski („Polska Energia” – 9/2012)cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE