ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
MATERIAŁY PROBLEMOWE
29.07.2014r. 14:13

Dotychczasowa polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej może źle wpłynąć na konkurencyjność gospodarki Starego Kontynentu, a oczekiwania polityków, że wspólny rynek energii usunie ten problem są oderwane od rzeczywistości. Czy rozwiązaniem może być jednolity europejski rynek mocy?
Autorzy: Stanisław Tokarski - wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia, Jerzy Janikowski - szef Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej Taurona ("Polska Energia" - lipiec 2014)
02.07.2014r. 14:00

Autorzy starają się przeanalizować w jaki sposób cele zaproponowane przez Komisję Europejską na rok 2030 powinny być wdrażane w Polsce, aby stanowiło to pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a narzędzia wdrożeniowe były dopasowane do specyfiki gospodarczej kraju.Publikacja podejmuje analizę obecnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej kraju. Przedstawia także strategię zmian – prowadzących do dostosowania się do nowych wymogów politycznych i całkowitego przekształcenia polskiej gospodarki – nazwaną przez autorów opracowania niskoemisyjną transformacją.
Autorzy: Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju)
19.03.2014r. 05:11

dr inż. Bolesław Jankowski, Badania Systemowe "EnergSys"
Obecna sytuacja na Wschodzie pozwala nam lepiej dostrzec i nazwać istotę unijnych działań z zakresu kreowania i wdrażania polityki klimatycznej. Działania te prowadzone od wielu lat można określić jako pełzającą inwazją klimatyczną.
20.11.2013r. 12:59

Trwający w Warszawie szczyt klimatyczny COP19 jest doskonałą okazją do podsumowania symbolicznych 300 dni trzeciego okresu handlu uprawnieniami w ramach europejskiego systemu ETS (2013-2020). Powodzenie globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji post-Kyoto jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na realizację polityki klimatycznej ONZ, ale przede wszystkim
kluczowe dla przyszłości rozwoju europejskiego systemu handlu uprawnieniami, który w ostatnich miesiącach napotyka na wielkie problemy.
Consus SA
06.08.2013r. 14:50

Wiele wskazuje na to, że historia lubi się powtarzać także w Unii Europejskiej. Trwa walka o odtworzenie scenariusza znanego z 2007 r., gdy kraje członkowskie decydowały o realizacji pakietu klimatycznego.
Autorzy: Stanisław Tokarski - prezes zarządu Tauron Wytwarzanie, Jerzy Janikowski - szef Biura Regulacji Współpracy Międzynarodowej Taurona ("Polska Energia" - lipiec 2013)
27.06.2013r. 14:21

Na tle krótkiej analizy obecnej kondycji i perspektyw energetyki konwencjonalnej, szczególnie opartej na węglu w Europie i USA, cen węgla i gazu w obu częściach świata, aktualnych cen pozwoleń na emisję CO2 w referacie zaproponowano nowy, zrównoważony sposób na trwałą sekwestrację CO2 w glebie.
Autor: prof. dr hab. inż. Zbigniew Bis - kierownik Katedry Inżynierii Energii, Politechnika Częstochowska ("Nowa Energia" - nr 2-3/2013)
28.05.2013r. 12:56

Mimo coraz liczniejszych głosów ekspertów i przedstawicieli przemysłu, szefowie europejskich rządów chcą pracować nad pakietem energetyczno-klimatycznym 2.0, który będzie miał poważne, negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki
Autor: Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki (Magazyn Forbes)
24.04.2013r. 15:30

Komisja Europejska pracuje nad zmianą polityki energetycznej, jednym z jej elementów ma być rynek mocy, który zapewnić ma bezpieczeństwo pracy systemów energetycznych w krajach członkowskich
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - nr 4/2013)
28.03.2013r. 14:04

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami zintensyfikowania działań Komisji Europejskiej ukierunkowanych na zwiększenie cen uprawnień do emisji CO2. Zjawisko to obserwujemy tak naprawdę od maja 2010 r., jednak liczba nowych propozycji oraz niezwykła determinacja związana z próbami ich wprowadzenia osiągnęła w ostatnich miesiącach niebywałą skalę.
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - 3/2013)
27.02.2013r. 14:07

Dlaczego Komisja Europejska z taką determinacją zgłasza pilną propozycję wycofania z rynku 900 mln uprawnień do emisji? Chodzi tutaj o wprowadzenie takich mechanizmów, które umożliwią poprawienie atrakcyjności technologii preferowanych przez Komisję, ale niekoniecznie przez rynek. Eliminacja konkurencyjnych technologii w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycji w drogie i niepewne technologie odnawialne wydaje się być prawdziwą przyczyną podejmowanych działań.
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - luty 2013)cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE