ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKTNAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

MATERIAŁY PROBLEMOWE
08.10.2014r. 12:49

Ważą się losy drugiego pakietu klimatycznego, który przez dziesiątki następnych lat będzie decydował o kształcie sektora energetycznego, funkcjonowaniu przemysłu i kosztach życia zwykłych ludzi
Autorzy: Stanisław Tokarski i Jerzy Janikowski, „Polska Energia” nr 10/2014
03.09.2014r. 13:50

Pod wpływem ideologii UE przyjęto oceniać skuteczność działań poprzez procentowe porównanie zmniejszania emisji np. CO2 do okresów poprzednich. Jest to wskaźnik wysoce niedoskonały, bo jeżeli dany kraj ma niski poziom emisji , bo jest krajem biednym i nie rozwiniętym, to z reguły wzrost gospodarczy powoduje zwiększenie emisji w procentach i nie zadowolenie „kapłanów emisji” z UE. O wiele bardziej sprawiedliwym jest bardzo prosty i czytelny (aczkolwiek z pewnymi drobnymi wadami) wskaźnik pokazujący emisję CO2 w ciągu roku w tonach na głowę mieszkańca. Łatwiej wtedy odnieść poziom emisji do krajów o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego , a także do krajów o niskim poziomie emisji.
Autor: Bogdan Janicki, radca prawny, starszy dorada Central Europe Energy Partners
02.09.2014r. 05:09

Z zainteresowaniem przeczytałem odpowiedź FOR na moją próbę zwrócenia na blogu „Odnawialnym” uwagi autorom artykułu „FOR Ostrzega: Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi” na słabość argumentacji za postawioną już w samym w samym tytule tezą.
Autor: Grzegorz Wiśniewski
28.08.2014r. 09:22

W swoim tekście („Wątpliwe argumenty antyklimatyczne i nieuzasadniony atak na OZE w publikacji think-tanku prof. Balcerowicza”, 16.08.2014 r.) Grzegorz Wiśniewski zarzuca autorom publikacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), że pomijają argumenty dowodzące słuszności polityki klimatycznej UE i powołują się na analizy komercyjnych grup interesu („FOR Ostrzega: Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi”, 14.08.2014 r.).
Anna Patrycja Czepiel - koordynator programu „Unia Europejska a rozwój” w Forum Obywatelskiego Rozwoju, współautorka publikacji FOR Ostrzega pt. „Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę  regulacjami klimatycznymi”.
26.08.2014r. 13:30

W związku z wdrożeniem Dyrektywy CCS, na inwestorze planującym budowę dużego bloku energetycznego ciąży obowiązek wykonania oceny gotowości do wychwytywania, transportu i składowania CO2, czyli wykazania, że instalacja jest „CCS Ready”. W artykule opisano, z czym ten obowiązek się wiąże oraz jakich instalacji on dotyczy.
Autor: Elwira Szczepek, Tractebel Engineering S.A.
18.08.2014r. 13:24

Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR w swojej najnowszej publikacji wezwało rząd RP do zablokowania na październikowym szczycie UE nowej polityki klimatycznej UE 2020-2030. Autorzy publikacji stawiają tezę, że nową propozycje KE z celami redukcji emisji CO2 do 2030 roku (rok bazowy 1990) o 40 proc. i wzrostu udziału energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) do 27 proc. należy wręcz całkowicie odrzucić i nawołują aby zadania tego dokonała Polska i kilka innych krajów UE, które zdaniem FOR przyłączą się do polskiej krucjaty antyklimatycznej (Czechy, Węgry i Portugalia). Uzasadniają swoją próbę dodatkowej mobilizacji rządu RP tym, że zdaniem FOR, proponowana przez KE regulacja jest zła, bo zuboży firmy, zniekształci gospodarkę dotacjami i przez to zaszkodzi rozwojowi gospodarczemu.
Autor: Grzegorz Wiśniewski
18.08.2014r. 12:56

Władze UE nadal zamierzają narzucać państwom członkowskim regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla i rozwoju odnawialnych źródeł energii, zamiast pozostawić tę kwestię do decyzji rządów krajowych. Plan Komisji Europejskiej przewidujący, że w latach 2020-2030 państwa będą musiały jeszcze szybciej ograniczać emisję CO2 i rozwijać OZE, zaszkodzi rozwojowi gospodarczemu m.in. Polski, zubażając firmy i zniekształcając gospodarkę dotacjami. Do października br. rząd RP musi zawalczyć o to, aby arbitralne wymogi klimatyczne UE odeszły do historii.
Autorzy: Anna Czepiel, Liwiusz Wojciechowski
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju
12.08.2014r. 06:38

- Nie miejmy złudzeń. Są tacy, którzy na obecnym kształcie rynku gazu w Europie zarabiają – mówi Piotr Serafin, sekretarz stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.
29.07.2014r. 14:13

Dotychczasowa polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej może źle wpłynąć na konkurencyjność gospodarki Starego Kontynentu, a oczekiwania polityków, że wspólny rynek energii usunie ten problem są oderwane od rzeczywistości. Czy rozwiązaniem może być jednolity europejski rynek mocy?
Autorzy: Stanisław Tokarski - wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia, Jerzy Janikowski - szef Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej Taurona ("Polska Energia" - lipiec 2014)
02.07.2014r. 14:00

Autorzy starają się przeanalizować w jaki sposób cele zaproponowane przez Komisję Europejską na rok 2030 powinny być wdrażane w Polsce, aby stanowiło to pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a narzędzia wdrożeniowe były dopasowane do specyfiki gospodarczej kraju.Publikacja podejmuje analizę obecnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej kraju. Przedstawia także strategię zmian – prowadzących do dostosowania się do nowych wymogów politycznych i całkowitego przekształcenia polskiej gospodarki – nazwaną przez autorów opracowania niskoemisyjną transformacją.
Autorzy: Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju)cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE