ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 po 51,70 euro
21.07.2021r. 13:00

Redakcja CIRE
Przeprowadzona w środę 21 lipca na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 51,70 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 3 943 500 uprawnień, wobec oferowanych 2,575 mln, co dało współczynnik pokrycia 1,53.
Aukcję uprawnień do emisji CO2 z 23 czerwca 2021 r. komentuje dla CIRE.PL Tomasz Marek Bujacz - Senior Sales Trader w Vertis Environmental Finance.

"Ceny uprawnień do emisji w ostatnich dwóch dniach mocno kierowały się w dół. Przy poniedziałkowej sesji widzieliśmy próbę testu pierwszych progów oporu blisko 54,00 euro; 53,97 - to był maksymalny poziom na benchmarkowym kontrakcie terminowym DEC21. Ten test 54,00 euro nie udał się, stąd też w połączeniu z miksem energetycznym, który mocno spadał, to te dwa czynniki wpłynęły na przeceny uprawnień do emisji" - zwraca uwagę Tomasz Marek Bujacz.

(1000x506)

"Większą uwagę zwróciłbym na miks energetyczny i przecenę na globalnych indeksach.
W pierwszej kolejności miks energetyczny - ropa naftowa przy poniedziałkowej sesji traciła przeszło 7 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. Brent Oil był wyceniany w granicach 68 dolarów za baryłkę, więc spadek o prawie 4 dolary w stosunku do tego, co widzieliśmy jeszcze w zeszłym tygodniu. To oczywiście wynika też z komunikatu ze strony OPEC, który poinformował że będzie chciał produkować więcej surowca już w najbliższym miesiącu. To pociągnęło za sobą ceny ropy naftowej w dół - czy to w USA, czy w Europie (Brent, WTI) - nie ma to wielkiego znaczenia, bo spadek był wszędzie na poziomie 7 proc.

Ceny gazu tak samo bardzo mocno traciły w ostatnim czasie - to było 4 proc. w ostatnich notowaniach.

W przypadku globalnych indeksów, które pokazują światowy nastrój w gospodarce, to z uwagi na dane inflacyjne i też obawy, co do wyższej inflacji na światowych rynkach, niemiecki DAX tracił przeszło 2,6 proc. tylko w ciągu poniedziałkowej sesji - to jest bardzo dużo, bo jeszcze przy piątku był wyceniany w granicach 15 600 a już wczoraj zbliżył się do 15 000 (różnica 600 pkt). Podobną sytuację obserwowaliśmy na NASDAQ-u, S&P500, UK100" - zauważa Senior Sales Trader w Vertis Environmental Finance.
Przeprowadzona dzisiaj w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 51,70 euro przy zgłoszonym zapotrzebowaniu 3 943 500 uprawnień wobec oferowanych 2 575 000.

(1000x509)

"Co do samych cen uprawnień do emisji, to wczorajsza korekta była dalej kontynuowana po poniedziałkowej sesji. Wczorajsze minimum na kontrakcie benchmarkowym wyniosło 50,50 euro, gdzie te ceny na koniec notowania z powrotem wróciły do poziomu powyżej 51 euro. Taka dniowa zmiana w granicach 2 euro w ciągu ostatnich sesji, to już jest standard. W porównaniu do zeszłego tygodnia wolumeny obrotu na giełdzie ICE były w ostatnich dniach bardzo wysokie, a wczoraj osiągnęły wartość powyżej 39 mln.
Ceny polskiej aukcji do emisji zbliżyły się do 52,00 euro. Od początku dnia, mimo tego, że tutaj też był test z powrotem 51 euro i przełamanie na chwilę psychologicznego poziomu, osiągnięcie poziomu 50,80 euro, świadczy o odbiciu do góry. Wraca ropa, wracają indeksy - wspomniany DAX odzyskał połowę straty i jest wyceniany na 15 300 a ceny ropy naftowej są już na poziomie powyżej 70 dolarów za baryłkę (odrobienie połowy strat).

Progi wsparcia i oporu - wsparcie 50,07 euro, 49,60 euro; opór: 53,67 - średnia krocząca 30 dni, 54,29 - średnia krocząca 20 dni; współczynnik siły względnej (RSI): 42" - podsumowuje Tomasz Marek Bujacz.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE