ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KOBiZE: w maju na rynku uprawnień EUA kolejne rekordy notowań oraz bardzo duża zmienność cen
19.06.2021r. 09:00

Redakcja CIRE
W maju ceny uprawnień EUA bardzo łatwo przełamały psychologiczny poziom 50 euro i osiągnęły rekordowe 56,5 euro. W tym przypadku cenom pomagały przede wszystkim zakupy spekulacyjne oraz wypowiedzi Fransa Timmermansa, według którego żadna interwencja na rynku nie jest potrzebna, a obecne ceny uprawnień wciąż są za niskie, aby spełnić ambitne cele redukcyjne UE - czytamy w najnowszym raporcie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).
Osiągnięciu poziomu ceny 60 euro przeszkodziła długo oczekiwana korekta spadkowa wywołana prawdopodobnie przez instalacje brytyjskie i niezbyt optymistyczne nastroje na innych rynkach (akcji i surowców energetycznych), dodatnio skorelowanych z rynkiem uprawnień do emisji. Realizacja zysków przez inwestorów była na tyle znacząca, że cenom nie udało się powrócić do rekordowych wartości z połowy miesiąca. Zamiast tego notowania zamknęły się na poziomie ok. 51,6 euro.

Statystycznie, uprawnienia EUA w maju 2021 r. zyskały na wartości blisko 6 proc. Licząc od dnia 30 kwietnia do 31 maja 2021 r. nastąpił wzrost cen uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX (średnia) z 48,74 do 51,62 euro. Średnia ważona cena EUA z 21 transakcyjnych dni maja wyniosła 52,75 euro. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 57 mln.

W analizie kształtowania się poziomu cen uprawnień EUA na rynku wtórnym autorzy raportu zwracają uwagę, że pierwsze dwa tygodnie maja stały pod znakiem bardzo znaczących wzrostów cen uprawnień - w dniach od 4 do 14 maja uprawnienia zyskały na wartości ponad 16, proc., rosnąc z poziomu 48,5 euro do rekordowych 56,5 euro.

Decydującymi elementami, które zadecydowały o przewadze popytu były, m.in. decyzja o podwyższeniu celu redukcyjnego dla Niemiec na 2030 r. z 55 proc. do 65 proc. przez niemieckie ministerstwa środowiska i finansów, rosnące ceny surowców energetycznych (gazu) czy też wypowiedź Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu i Komisarza z DG Climate Action, zdaniem którego obecna cena uprawnień jest za niska, aby spełnić bardziej ambitne cele redukcyjne EU i żadna interwencja nie jest temu rynkowi potrzebna.

Na tempo wzrostu cen mogło mieć wpływ działanie spekulantów na rynku kontraktów terminowych, którzy z uwagi na wzrosty cen musieli w pośpiechu zamykać pozycje na spadek uprawnień (tzw. cięcie strat - "stop loss"), które wcześniej zajmowali z przekonaniem, że po 30 kwietnia, czyli po zakończeniu terminu rozliczenia emisji w EU ETS za 2020 r., ceny muszą spadać (zjawisko tzw. "short squeeze").

W dniach 18 i 19 maja przyszła wreszcie długo oczekiwana korekta, w wyniku której uprawnienia oddały prawie wszystkie wcześniejsze wzrosty z tego miesiąca i spadły do wartości ok. 49,5 euro. Od początku roku nie było na rynku większej korekty i inwestorzy w końcu musieli zacząć realizować zyski. Pretekstem do tego mogło być uruchomienie systemu handlu w Wielkiej Brytanii i sprzedaż uprawnień EUA przez instalacje brytyjskie po to, aby zakupić brytyjskie uprawnienia oraz negatywne nastroje inwestorów na rynkach akcji i surowców (dodatnio skorelowanych z rynkiem uprawnień) z uwagi na obawy o wzrost inflacji i stóp procentowych.
Niedługo później nastąpiło szybkie odbicie cen do poziomu ok. 53,6 euro. Poziom cen poniżej 50 euro mógł być traktowany jako atrakcyjny dla kupujących i dlatego też ceny rosły. Maj zakończył się spadkiem cen do poziomu ok. 51,6 euro po informacjach, z których wynikało, że fundusze inwestycyjne zaczęły ograniczać swoje pozycje na uprawnieniach (zrealizowały część zysków).

Raport skupia się również na system handlu uprawnieniami do emisji w Wielkiej Brytanii - UK ETS.
Rząd Wielkiej Brytanii uruchomił w dniu 1 stycznia br. własny system handlu uprawnieniami do emisji UK ETS (The United Kingdom Emissions Trading Scheme). Data uruchomienia brytyjskiego ETS zbiegła się z końcem okresu przejściowego brexitu, po którym Wielka Brytania nie jest już objęta systemem EU ETS.
System UK ETS oparty jest, m.in. na następujących zasadach:
- Sektory objęte systemem: sektor energetyczny, przemysł energochłonny i lotnictwo. Obejmuje instalacje, w których następuje spalanie paliw o całkowitej nominalnej mocy cieplnej przekraczającej 20 MW (bez instalacji do spalania odpadów niebezpiecznych i komunalnych). Zwolnione z systemu są szpitale i małe instalacje, emitujące mniej niż 25 tys. ton ekw. CO2 rocznie i o mocy cieplnej niższej niż 35 MW.

- Limit emisji (cap): w systemie UK ETS na 2021 r. cap ma wynosić 155,7 mln uprawnień i będzie się zmniejszał o 4,2 Mt rocznie (2,7 proc.), aby osiągnąć limit emisji w 2030 r., wynoszący 118 mln uprawnień.

- Bezpłatny przydział uprawnień w UK ETS: jest oparty na wskaźnikach (benchmarkach), wykorzystujący podobną metodę jak w EU ETS. Bezpłatne uprawnienia zostaną przyznane instalacjom zagrożonym ucieczką emisji. Przydział bezpłatnych uprawnień dla każdej instalacji zostanie opublikowany po obliczeniu i zatwierdzeniu przez odpowiedni organ UK ETS.

- Aukcje: większość uprawnień w brytyjskim systemie ETS zostanie sprzedana na aukcjach na platformie ICE Futures Europe, której kontrakt na sprzedaż uprawnień dla Wielkiej Brytanii wygasa w 2022 r.

- Mechanizm stabilizacji cen: Wielka Brytania zapewniła sobie silniejsze narzędzia i większą elastyczność niż w systemie EU ETS. Nie tylko w odniesieniu do interwencji na rynku, jeśli ceny są podwyższone przez dłuższy okres, ale także w odpowiedzi na ogólnie duże wahania cen.

- Cena minimalna aukcji ARP: brytyjski UK ETS ma przejściową cenę minimalną aukcji ARP, która wynosi 22 GBP/tonę emisji. Nie zabrania to posiadaczom brytyjskich uprawnień do sprzedaży po niższej cenie, ale można założyć, że ARP będzie służyć jako cena minimalna.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE