ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EC Będzin. Niepowodzenie rozmów ws. finansowania zakupu uprawnień do emisji CO2 w celu ich umorzenia
28.04.2021r. 16:11

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Zarząd Elektrociepłowni "Będzin" (Emitent) poinformował w komunikacie, że 28 kwietnia br. spółka zależna Elektrociepłownia Będzin sp. z o.o. (Spółka Zależna) otrzymała ostateczną odpowiedź od przedsiębiorstwa działającego na rynku towarowym (Kontrahent) o braku możliwości zakupu od Kontrahenta uprawnień do emisji CO2 (EUA), w konsekwencji czego, w ocenie Emitenta wyczerpane zostały posiadane dotychczas możliwości przedstawienia do umorzenia certyfikatów do emisji (EUA) pokrywających całą emisję CO2 za 2020 r.
Zgodnie z wymaganiami ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych Spółka Zależna w 2021 r. złożyła w KOBIZE "Roczny raport na temat wielkości emisji CO2 za rok 2020".
Z Raportu wynika, iż ilość uprawnień, które należy umorzyć wynosi 585 000 ton CO2.Zgodnie z informacjami przekazanymi w raportach okresowych, w tym raporcie okresowym za III kwartał 2020 r., dalsza działalność Spółki Zależnej uwarunkowana jest od kształtowania się cen energii elektrycznej, wielkości zamówienia na ciepło, kształtowania się kosztu emisji CO2 oraz kursu euro, w której to walucie dokonywane są zakupy praw do emisji CO2 (EUA).

Od grudnia 2020 r. nastąpił drastyczny, bezprecedensowy wzrost notowań uprawnień do emisji CO2 spowodowany w głównej mierze spekulacyjnymi działaniami na rynkach finansowych, co spowodowało wzrost cen EUA o 47 proc. od początku 2021 r., a rdr wzrost o 135 proc.

Ze względu na trwały spekulacyjny trend i niepewność na rynku EUA zarząd Spółki Zależnej postanowił zgromadzić jak największe zasoby gotówkowe w celu wykupu maksymalnej ilości uprawnień. Spółka Zależna, w ramach działań optymalizacyjno-oszczędnościowych oraz monitorowania rynku uprawnień, prowadząc jednocześnie rozmowy z partnerami biznesowymi w przedmiocie wsparcia procesu wykupu, kumulowała wszelkie możliwe środki finansowe na wykup uprawnień.

Spółka Zależna jako kluczowy uczestnik systemu energetycznego śląsko-dąbrowskiej aglomeracji, kładzie nacisk na zapewnienie ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców, w związku z czym pozostające do dyspozycji środki pieniężne w pierwszym rzędzie zostały przeznaczone na zabezpieczenie płatności za węgiel oraz pozostałe materiały do produkcji oraz bezwzględnie konieczne prace remontowe w czasie przestoju letniego. Podjęto również działania w kontekście ograniczenia emisji w 2021 r. i kolejnych latach poprzez wprowadzenie współspalania biomasy oraz bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej instalacji w stosunku do ekonomiki produkcji w kogeneracji.
Spółka Zależna do tej pory terminowo wypełniała obowiązki wynikające z korzystania ze środowiska, w tym dokonywała odpowiednich opłat za korzystanie ze środowiska, dlatego też Spółka Zależna nie zamierza uchylać się od obowiązku umorzenia uprawnień. Jednakże wobec fiaska rozmów z podmiotem branżowym (Kontrahentem), który nie otrzymał na rynku gwarancji ubezpieczenia transakcji, zakup wymaganych EUA nie został zrealizowany.

W związku z powyższym, 28 kwietnia 2021 r. zarząd Spółki Zależnej w obliczu sytuacji ciągłego wzrostu cen praw do emisji i upływu terminu umorzenia uprawnień za 2020 r. podjął decyzję o wykupie i umorzeniu maksymalnie 25 proc. EUA przed 30 kwietnia 2021 r. Negatywny scenariusz rozliczenia płatności za emisję EUA uwzględnia ciągły wzrost cen oraz możliwość nałożenia na Spółkę dodatkowo kary w wysokości 100 euro za każdą nieumorzoną w terminie tonę uprawnień, co spowoduje naruszenie płynności i zagrożenie kontynuacji działalności Spółki Zależnej.

Jednocześnie Emitent informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją na rynku CO2 Spółka Zależna prowadzi rozmowy dotyczące zasad rozliczenia EUA z właściwymi organami administracji publicznej.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 29.04.2021r. 08:47
Tak się właśnie niszczy gospodarkę wymuszając jakieś durne certyfikaty. Polska jest od zawsze krajem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE