ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 po 43,90 euro
14.04.2021r. 11:01

Przeprowadzona 14 kwietnia na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla została rozliczona po kursie 43,90 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 4 830 500 uprawnień, wobec oferowanych 2,575 mln. Współczynnik pokrycia wyniósł 1,88.
Aukcję uprawnień do emisji CO2 z 14 kwietnia 2021 r. komentują dla CIRE.PL Tomasz Marek Bujacz - Senior Sales Trader oraz Marcin Świczewski z Vertis Environmental Finance.

"Końcówka trzeciej fazy nie napawa optymizmem instalacji, które muszą kupować jednostki EUA w celu umorzenia się. Spekulacje handlowe wraz z rosnącą presją polityczną ze strony Unii Europejskiej spowodowały, że cena jednostek EUA wzrosła od początku 2021 r. o 1/3" - zwracają uwagę Tomasz Marek Bujacz i Marcin Świczewski.

(1000x495)

"Dzisiejsza polska aukcja została rozliczona na poziomie 43,90 euro. Jest to niewiele mniej niż rekord cenowy, który został osiągnięty 13 kwietnia. Wydaje się, że niedobór jednostek będzie się zwiększać z powodu działania rezerwy stabilności rynku (MSR). Zainteresowanie uczestników rynku w aukcjach w tym roku jest odzwierciedlone przez wskaźnik pokrycia, który w tym roku często oscyluje w poziomie 2.0 (dzisiejszy współczynnik pokrycia na polskiej aukcji wyniósł 1,88, a aż 17 przedsiębiorstw zdołało kupić jednostki na rynku pierwotnym).
Dodatkowe wsparcie techniczne dla jednostek EUA jest zapewnione poprzez utrzymujący się trend wzrostowy od grudnia 2020 r. oraz przez zwiększone zapotrzebowanie ze strony kupujących jednostki na umorzenia (w tym roku, z powodu przejścia między fazą 3 a fazą 4, nie można korzystać z darmowych uprawnień w celu umorzenia się, z tego powodu zapotrzebowanie jest statystycznie większe niż zwykle)" - zauważają komentatorzy.

(1000x446)

"Przez ostatnie dwa tygodnie można również zaobserwować większe skorelowanie kontraktu EUA Dec21 z ceną ropy Brent oraz z kontraktem na niemiecką energię. Oznacza to, że sytuacja się zmieniła w porównaniu do lutego czy stycznia, gdy nie można było zobaczyć podobieństwa w skorelowaniu ceny jednostek EUA z ropą Brent.
Przewiduje się, że cena kontraktu EUA Dec21 nie ma żadnego konkretnego poziomu oporu, ponieważ w ciągu ostatnich 3 miesięcy poziomy techniczne, psychologiczne, średnich kroczących oraz Fibonacciego zostały bardzo łatwo przekroczone. Może to oznaczać prawdopodobieństwo dalszych wzrostów.

Ciekawostką może być fakt, że mimo rekordowo wysokich cen, spółki notowane na giełdzie zajmujące się energią, a także będące w składzie indeksu WIG Energia mocno zyskiwały na wartości. Przez ostatni miesiąc stopa zwrotu na WIGu Energia wyniosła 20,64 proc. Dla porównania DAX w jeden miesiąc zyskał 5,23 proc. a niemiecki CAC 2,82 proc." - podsumowują Tomasz Marek Bujacz i Marcin Świczewski z Vertis Environmental Finance.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 15.04.2021r. 10:00
Nie martwcie się, w przyszłości zwycięży OZE i... nastąpi załamanie budżetu. Po upływie czasu o długości dawnego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: koszt emisji co2 19.04.2021r. 14:15
Koszt emisji co2 winien być wliczony w cene paliwa - węgla - gazu - oleju opałowego - ropy - benzyny i.t.d. Tak jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE