ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Poprawki sejmowej komisji do projektu w Funduszu Modernizacyjnym
29.03.2021r. 16:44

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Sejmowa komisja klimatu, energii i aktywów poparła w poniedziałek projekt zmiany ustawy o handlu emisjami gazów cieplarnianych, które umożliwiają skorzystanie z Funduszu Modernizacyjnego. Do projektu wprowadzono szereg poprawek, w większości redakcyjnych.
Projekt o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dostosowuje polskie prawo do regulacji UE, dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2021-2030. Wprowadza m. in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego.

Na Fundusz trafiają środki ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji w ramach systemu EU-ETS. Przeznaczone są na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Z FM mogą korzystać kraje, gdzie w 2013 r. PKB per capita było niższe niż 60 proc. średniej dla całej UE

Komisja wprowadziła do projektu prawie 40 poprawek redakcyjno-legislacyjnych Biura Legislacyjnego Sejmu, oraz poprawki zgłoszone przez posła Krzysztofa Tchórzewskiego, a poparte przez rząd.

Jedna z nich wykreśla z projektu termin niektórych czynności określony na 30 kwietnia 2021, ponieważ ustawa do tego czasu nie wejdzie w życie.

Inna reguluje sposoby wyliczania rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych w świetle nowych przepisów. Kolejna poprawka zmienia procedury zgłaszania inwestycji z FM do EBI.
W ramach Funduszu Modernizacyjnego Polska może skorzystać z ponad 43 proc. dostępnej puli - środków ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość - w zależności od cen rynkowych - to od 2 do 4,8 mld euro.

Finansowanie z funduszu ma iść na wskazane cele - to m. in. wytwarzanie energii z OZE, ciepłownictwo, magazyny energii, sieci - w tym ciepłownicze. transformacja regionów uzależnionych od stałych paliw kopalnych, transformacja sektorów transportu, budownictwa i odpadów.

W projekcie, przewidziano procedurę ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Podstawową procedurą będą konkursy. Operatorem Funduszu będzie w Polsce NFOŚiGW, a nadzór będzie sprawował Minister Klimatu.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE