ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polityka środowiskowa w Chinach nie zawsze zła dla biznesu
23.02.2021r. 17:29

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Choć krytycy twierdzą, że przepisy dotyczące ochrony środowiska szkodzą produktywności i zyskom, rzeczywistość jest bardziej zróżnicowana - wynika z analizy polityki środowiskowej w Chinach, o której informuje pismo "Energy Economics".
Zgodnie z definicją, polityka środowiskowa to kombinacja sposobów osiągnięcia celów wyznaczonych przez strategię ochrony środowiska.

Analiza przeprowadzona przez dwóch ekonomistów z Cornell University wykazała, że wbrew konwencjonalnej wiedzy, polityka rynkowa lub oparta na zachętach może w rzeczywistości przynosić korzyści regulowanym firmom w tradycyjnych i "zielonych" sektorach energii, pobudzając innowacje i ulepszenia procesów produkcyjnych. Z drugiej strony, polityki, które narzucają normy i technologie środowiskowe, mogą w znacznym stopniu zaszkodzić wydajności i zyskom.

"Konwencjonalna mądrość nie jest do końca trafna - powiedział Shuyang Si, doktorant z zakresu ekonomii stosowanej i zarządzania. - Rodzaj polityki i jej skutki różnią się w zależności od firmy, branży i sektora".

Si jest głównym autorem pracy "The Effects of Environmental Policies in China on GDP, Output and Profits" opublikowanej w bieżącym numerze czasopisma Energy Economics. Współautorką jest Cynthia Lin Lawell, profesor nadzwyczajny w Szkole Ekonomii Stosowanej i Zarządzania im. Charlesa H. Dysona.

Autorzy korzystali z witryn internetowych chińskich władz prowincji i innych źródeł internetowych, aby zebrać kompleksowy zestaw danych obejmujący prawie 2700 przepisów i regulacji dotyczących ochrony środowiska obowiązujących w co najmniej jednej z 30 prowincji w latach 2002-2013. Okres ten poprzedzał wypowiedzenie przez Chiny "wojny z zanieczyszczeniem" - wprowadzenie istotnych uregulowań, które od dawna zmieniają priorytet - ze wzrostu gospodarczego na kwestie środowiskowe. "Naprawdę przyjrzeliśmy się polityce i dokładnie przeanalizowaliśmy jej cechy i przepisy" - powiedział Si.

Naukowcy zaklasyfikowali posunięcia polityczne jako jeden z czterech typów: "dowodzenie i kontrola", na przykład nakaz wykorzystania części energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych; zachęty finansowe, w tym podatki, dotacje i pożyczki; nagrody pieniężne za ograniczenie zanieczyszczenia lub poprawę wydajności i technologii; i nagrody pozafinansowe, takie jak publiczne uznanie.

Ocenili, jak każdy rodzaj polityki wpłynął na produkt krajowy brutto Chin, produkcję przemysłową w tradycyjnych gałęziach przemysłu energetycznego i zyski nowych firm sektora energetycznego, wykorzystując publicznie dostępne dane dotyczące wskaźników ekonomicznych i spółek notowanych na giełdzie.
Si i Lin Lawell podsumowują, że polityka dowodzenia i kontroli oraz polityki wynagrodzeń pozafinansowych miały znaczący negatywny wpływ na PKB, produkcję i zyski. Jednak zachęta finansowa - pożyczki na zwiększenie zużycia energii odnawialnej - poprawiła produkcję przemysłową w przemyśle naftowym i jądrowym, podobnie jak nagrody pieniężne za zmniejszenie zanieczyszczenia, które zwiększyły zyski nowego sektora energetycznego.

"Polityka środowiskowa niekoniecznie prowadzi do spadku produkcji lub zysków" - napisali autorzy.

Ich zdaniem wyniki badań są zgodne z "hipotezą Portera" - propozycją profesora Michaela Portera z Harvard Business School z 1991 r. Zgodnie z nią polityka środowiskowa może stymulować wzrost i rozwój poprzez pobudzanie technologii i innowacji biznesowych w celu zmniejszenia zarówno zanieczyszczenia, jak i kosztów.

Chociaż niektóre działania polityczne przyniosły korzyści firmom i branżom podlegającym regulacjom, badanie wykazało, że korzyści te pociągnęły za sobą koszty dla innych sektorów i całej gospodarki. Niemniej jednak, jak powiedzieli Si i Lin Lawell, koszty te należy porównać z korzyściami wynikającymi z polityk dla środowiska i społeczeństwa oraz dla regulowanych firm i branż.

Jak powiedziała Lin Lawell, ekonomiści generalnie wolą politykę środowiskową opartą na zasadach rynkowych lub motywacyjnych, z podatkiem od emisji dwutlenku węgla lub systemem zezwoleń zbywalnych stanowiącymi złoty standard. Wyniki nowych badań są argumentem za tego typu działaniami.

"Ta praca uświadomi ludziom, w tym również firmom, które mogą być przeciwne regulacjom dotyczącym ochrony środowiska, że przepisy te niekoniecznie będą szkodliwe dla ich zysków i produktywności - powiedziała Lawell. - W rzeczywistości, jeśli uregulowania promujące ochronę środowiska są starannie opracowywane, są i takie, które mogą się spodobać tym firmom".

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE