ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KOBiZE: Uprawnienia EUA w styczniu zyskały na wartości 1 proc.
16.02.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Jak podał w swoim raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, uprawnienia EUA w styczniu zyskały na wartości 1 proc.
KOBiZE pisze, że pierwszy miesiąc nowego 2021 r. stał pod znakiem kolejnych rekordów cen uprawnień EUA i był pod tym względem podobny do grudnia 2020 r.

"Ceny uprawnień EUA w styczniu osiągnęły wartość bliską psychologicznego poziomu 35 euro przy stosunkowo dużej zmienności. Po raz kolejny można napisać, że nigdy w historii istnienia rynku uprawnień do emisji (czyli od 2005 r.) nie odnotowano wyższych wartości" - napisano w raporcie.

KOBiZE podaje, że kierunek cen uprawnień EUA w styczniu wyznaczały przede wszystkim ceny gazu, prognozy dotyczące pogody, zachowanie światowych indeksów akcji czy popyt ze strony prowadzących instalacje funkcjonujące w EU ETS, którzy potrzebują uprawnień do rozliczenia emisji za 2020 r.

"Stałym czynnikiem pro-wzrostowym, który miał również znaczenie w grudniu poprzedniego roku, było opóźnienie aukcji uprawnień z okresu rozliczeniowego 2021-2030" - napisano.
Oczekuje się, że zmienność na rynku uprawnień EUA w 2021 r. będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Przy wycenach uprawnień EUA warto brać pod uwagę inne rynki, np. indeksyakcyjne na świecie (w szczególności w USA)" - napisano w raporcie.

"Historia pokazuje, że pomiędzy tymi dwoma rynkami istniała silna korelacja w 2020 r., co pozwala sądzić, że tak samo będzie w 2021 r. Ożywienie gospodarcze, którego spodziewają się ekonomiści w 2021 r. powinno pomóc tym rynkom, a pośrednio również rynkowi uprawnień do emisji" - dodano.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE