ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fitch: presja na ratingi polskich wytwórców energii z węgla na razie ograniczona
20.01.2021r. 12:42

Ratingi polskich producentów energii z węgla będą pod presją w długim terminie, ale do połowy lat 20-tych ryzyka będą ograniczone - poinformowali w środę przedstawiciele agencji ratingowej Fitch.
"Presja na ratingi polskich grup energetycznych wytwarzających energię z węgla jest mitygowana i spodziewamy się, że będzie mitygowana do połowy lat 20-tych, ale zegar tyka coraz szybciej" - powiedział w trakcie webinarium Artur Galbarczyk, dyrektor Fitch Ratings.

Jak poinformował, w porównaniu z ubiegłym rokiem ryzyka dla wytwórców energii z węgla są większe.

"Presja rośnie, rosną ceny CO2 i wynoszą teraz ponad 30 euro/t, a w Unii Europejskiej podejmowane są decyzje dotyczące nowych celów redukcji emisji CO2" - powiedział dyrektor.

Jak dodał, widać też m.in. spadek kosztów wytwarzania z OZE, import tańszej energii, czy mniejszą dostępność finansowania węgla.
Wskazał, że te ryzyka będą mitygowane m.in. dzięki wyższym cenom hurtowym energii, czy rynkowi mocy (głównie do 2025 r.).

Jak jednak zauważył, to ostatni moment, by przyspieszyć transformację sektora w kierunku niskoemisyjnym. W ocenie dyrektora, w Polsce nie będzie możliwe wykorzystywanie węgla dłużej niż w innych krajach.

Katarzyna Sułek, analityk Fitcha, poinformowała, że pandemia nie wpłynęła jak dotąd na profile kredytowe polskich spółek energetycznych.

Jej zdaniem nie ma obecnie zagrożenia dla płynności grup.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE