ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uprawnienia EUA w grudniu zyskały na wartości 11,71 proc.
18.01.2021r. 09:35

Uprawnienia EUA w grudniu zyskały na wartości 11,71 proc., osiągając pod koniec grudnia 33 euro, co jest rekordem od początku notowań - podał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Od dnia 30 listopada nastąpił wzrost ceny z 29,13 euro do 33,54 euro. Średnia arytmetyczna cena EUA z 22 transakcyjnych dni grudnia wyniosła 30,96 euro.

"Ostatni miesiąc 2020 r. był wyjątkowy pod względem rekordów na rynku uprawnień do emisji. Przy równie dużej zmienności cen jaką notowano w poprzednich miesiącach, najpierw przekroczona została granica 31 euro (15 grudnia), a później 33 euro (28 grudnia). Nigdy w historii istnienia rynku uprawnień do emisji (czyli od 2005 r.) nie odnotowano wyższych wartości" - napisano.
"Analogicznie jak w listopadzie, za wzrostami cen uprawnień w grudniu stały krótkoterminowe czynniki podażowo-popytowe, czyli opóźnienie aukcji w 2021 r. oraz brak możliwości wykorzystania uprawnień z 2021 r. do rozliczenia emisji za 2020 r., a także zmniejszenie podaży uprawnień w przyszłości. Dodatkowe wsparcie dla cen uprawnień w grudniu stanowiły wzrosty na rynkach akcjiw Europie i USA (silna korelacja indeksów z cenami uprawnień) oraz zapowiedzi spadku temperatury powietrza w Europie (wzrost zapotrzebowania na ciepło i wzrost emisji)" - dodano.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE