ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gryglas: za kilkanaście lat w Polsce będzie zrównoważony miks energetyczny
08.10.2020r. 10:56

Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny - mówił w czwartek we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
Gryglas, który jest również pełnomocnikiem ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, w czwartek uczestniczy w odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska VI Kongresie Energetycznym.

Podsekretarz podkreślił, że Polska po transformacji energetycznej będzie krajem "niesłychanie nowoczesnym". Wskazywał przy tym, że za kilkanaście lat w Polsce będzie zrównoważony miks energetyczny. Jak mówił, w planach jest budowa reaktorów jądrowych, a w miksie znaczącą pozycję będą miały odnawialne źródła energii, fotowoltaika oraz morska energetyka wiatrowa. Istotną rolę zdaniem Gryglasa mogą odegrać też biogazownie.

"Sektor biogazu może być polską specjalnością. Nasze możliwości produkcji biometanu są oceniane na 7 mld metrów sześcienny, to jest niemal poziom importu gazu do Polski z kierunku wschodniego" - mówił Gryglas.
Powołując się na raport jednej ze światowych agencji energetycznych wskazał, że w Chinach do roku 2040 planuje się w morskiej energetyce wiatrowej budowę siłowni o łącznej mocy 110 GW. "W tym raporcie podano, że morska energetyka wiatrowa mogłaby zapewnić pełne potrzeby ludzkości w zakresie energii" - mówił Gryglas.

W tym kontekście Gryglas mówił też o planach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. "W Brukseli usłyszałem o dwóch +piątkach+, czyli pięciokrotny wzrost mocy w morskiej energetyce wiatrowej w Europie do 2030 r. - dziś ta moc to 20 GW, czyli do 2030 r. Europa chciałaby osiągnąć 100 GW, i kolejna piątka do 2040 r., czyli już 500 GW w morskiej energetyce wiatrowej" - mówił.

W Polsce - jak wskazywał - planowane jest osiągnięcie 11 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej do roku 2040 r.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wojtek 08.10.2020r. 14:12
Wszystko ok, tylko po co te słowa "niesłychanie nowoczesnym". Szanowny Panie, myśli że przez te kilkanaście... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE