ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EU ETS czeka reorganizacja w ramach projektu KE
14.09.2020r. 05:12

Jak podaje "Reuters", unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) stoi w obliczu poważnej przebudowy w ramach planów ochrony klimatu Unii Europejskiej, które mają na celu szybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w tej dekadzie.
Projekt dokumentu potwierdza, że Komisja Europejska w tym tygodniu zaproponuje, aby UE wyznaczyła cel obniżenia emisji o "co najmniej 55 proc." do 2030 r. w stosunku do 1990 r. Obecny cel 40 proc. redukcji do 2030 r. nie wystarczy, aby UE osiągnęła zerową emisję netto do 2050 r.

Wymagałoby to również ograniczenia liczby uprawnień na rynku EU ETS, a tempo, w jakim ten limit spada każdego roku, musiałoby przekroczyć planowaną stopę 2,2 proc. Jak stwierdzono w projekcie, wstępna analiza wykazała, że "znaczna ilość" bezpłatnych uprawnień byłaby nadal dostępna pod bardziej rygorystycznymi warunkami.

Nowy cel, który obliguje akceptację poszczególnych państw Wspólnoty i Parlamentu Europejskiego, miałby zostać osiągnięty zarówno poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, jak i ich usunięcie z atmosfery.
Komisja zaproponuje projekt ustawy zawierający reformę EU ETS, jako systemu zaprojektowanego w celu uniknięcia przenoszenia przedsiębiorstw poza Europę, do czerwca 2021 r., oceniając, co to oznacza dla liczby bezpłatnych zezwoleń wydawanych przemysłowi.

KE zaproponuje również ograniczenie bezpłatnych zezwoleń dla linii lotniczych, a zmiany w podatkach od paliw kopalnych mogą spowodować wzrost cen paliw do silników odrzutowych.

Projekt potwierdza plany rozszerzenia EU ETS na nowe sektory, w tym "przynajmniej wewnątrzunijny transport morski" oraz ewentualnie transport drogowy i budownictwo.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Socyal 14.09.2020r. 07:30
W tej opcji bezsensownym może okazać się budowa CPK w Polsce. Port lotniczy o tej przepustowości winien być budowany... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Janek 14.09.2020r. 07:35
A co z małymi źródłami do 20 MW w paliwie - te źródła blokują szereg rozsądnych działań w Polsce powiatowej
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-09-2020r. 09:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 14.09.2020r. 07:35
Minister gospodarki Niemiec godo to KE działa. Porządek na świecie być musi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Metanowiec 14.09.2020r. 09:28
No i jeszcze warto wspomnieć o dorzuceniu CO2 do cen paliw :) Pamiętam jak dawno temu mówiono, że "ETS ma być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 14.09.2020r. 11:02
Albo to będzie stabilny podatek z planową ścieżką wieloletnią uchwalany przez parlamentarzystów, których twarze... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-09-2020r. 12:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kim 14.09.2020r. 22:05
...iii cyk uprawnienia co2 -> 30,43E/t a kto bogatemu zabroni... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE