ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Solidarna Polska apeluje do rządu o negocjacje unijne reformy polityki klimatycznej
24.07.2020r. 11:28

Minister środowiska Michał Woś wystąpił na konferencji pt. Europejski Zielony Ład a interes Polski z propozycją stworzenia polskiego systemu handlu emisjami CO2 - informuje BiznesAlert.pl
- Powinniśmy pomyśleć, czy powinniśmy pozostać w europejskim systemie, czy korzystając z polskiej specyfiki nie powinniśmy zaproponować polski system handlu emisjami. Przygotowaliśmy ustawę w tej sprawie, aby ceny uprawnień nie były oparte na spekulacji - powiedział cytowany przez portal minister, który wystąpił w imieniu środowiska Solidarnej Polski wchodzącej w skład koalicji rządowej Zjednoczonej Prawicy.

- W dokumentach można zapisać piękne słowa, ale jak wygląda potem realizacja, to widzimy - powiedział minister Woś. - Komisja Europejska przyjęła w nowym rozdaniu, że Europejski Zielony Ład będzie priorytetem - dodał.

- Polska i inne kraje unijne zobowiązały się w porozumieniu klimatycznym do osiągnięcia realizacji neutralności klimatycznej w drugiej połowie XXI wieku - przypomniał minister. Jego zdaniem oznacza to, że kraje mają prawo realizować ten cel według własnego uznania "do 2099 roku". - W porozumieniach jest własna droga - zastrzegł. Jego zdaniem polskie lasy mogą odegrać w tym zakresie niezbywalną rolę. - One pochłaniają dwutlenek węgla. Dyrektywa LULULCF przewiduje to pochłanianie. Jest jednak propozycja, by nie czekać na 2099 rok, ale być w forpoczcie, aby Unia Europejska była pierwszym terytorium, które niestety już w 2050 roku osiągnie tę neutralność - mówił minister.

Jego zdaniem po szczycie Rady Europejskiej z grudnia 2019 roku Polska otrzymała tzw. rabat polski. Polska zgodziła się, aby Unia Europejska jako całość osiągnęła neutralność klimatyczną do 2050 roku, a jedno z państw - w domyśle Polska - nie jest w stanie być neutralna do tego czasu. Minister Woś zaznaczył, że dokumenty unijne stanowią, że Polska nie musi realizować celu krajowego. - W naszej ocenie należy wykorzystać tę możliwość, aby nie były to tylko konkluzje pozostające na papierze, ale byśmy przekuli te wyłączenia w sukces.
- Minęło pół roku i nie widać na horyzoncie konkretnej debaty na ten temat - ocenił minister powołując się na stanowisko Solidarnej Polski. - Skoro przymykamy oko i mówimy, że 2050 rok jako całość jest ok, to liczymy na konkrety. Jednak o te konkrety, póki co jest ciężko - dodał.

- Uzyskaliśmy historycznie wielką kwotę 750 mld w budżecie unijnym. To realny sukces pod względem finansów. Jednak moje środowisko polityczne było bardzo zaniepokojone tym, o czym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, czyli kwestią praworządności. Nie chodzi o jej przestrzeganie czy nie, ale suwerenność. Skoro zgodziliśmy się, że praworządność będzie oceniana jednomyślnie to musimy pilnować takich procedur - stwierdził minister środowiska. - Jesteśmy przekonani zgodnie z zapewnieniem pana premiera, że ani jedno euro nie zostanie nam odebrane - dodał.

- Tak samo powinniśmy egzekwować uwzględnienie polskiej ścieżki. To pięknie wygląda na papierze, ale co dalej? Jako środowisko Solidarnej Polski chcemy zachęcić rząd do rozpoczęcia negocjacji w Unii Europejskiej na temat systemu handlu emisjami - ogłosił minister. Jego zdaniem wahania cen uprawnień w ramach istniejącego systemu handlu emisjami nie pozwalają na planowanie inwestycji. - Warto rozważyć, czy to jest element ochrony klimatu, czy polityki innego rodzaju. To jest wyciąganie pieniędzy z kieszeni Polaków. Gdyby te działania równoważyły się z inwestycjami rządowymi na zmiany w energetyce, to można byłoby to rozważyć. Zachęcamy jednak w imieniu naszego środowiska do osób odpowiedzialnych za relacje z Unią Europejską w tej sprawie, by postawić na stole negocjacji zmianę systemu handlu emisjami. Powinniśmy pomyśleć, czy powinniśmy pozostać w europejskim systemie, czy korzystając z polskiej specyfiki nie powinniśmy zaproponować polski system handlu emisjami. Przygotowaliśmy ustawę w tej sprawie, aby ceny uprawnień nie były oparte na spekulacji - zapowiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Woś.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 25.07.2020r. 14:31
Znowu przegramy głosowanie w UE 26 do 1.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE