ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dania wprowadzi podatek od emisji gazów cieplarnianych
22.06.2020r. 14:09 22.06.2020r. 10:43

Duński parlament upoważnił socjaldemokratyczny rząd do wprowadzenia podatku klimatycznego. Nowa danina ma przyczynić się do zredukowania o 70 proc. emisji dwutlenku węgla do 2030 roku względem 1990 roku.
Porozumienie klimatyczne, które po ośmiu godzinach negocjacji zawarli w nocy z niedzieli na poniedziałek przedstawiciele wszystkich ugrupowań z wyjątkiem niewielkiej konserwatywnej partii Nye Borgerlige (Nowa Prawica), zakłada wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla oraz liczne ułatwienia w inwestowaniu w odnawialne źródła energii.

"Pokazujemy światu, że działania w dziedzinie klimatu i ożywienie gospodarcze idą w parze" - oświadczył duński minister klimatu i energii Dan Jorgensen.

Osiągnięcie ambitnego celu, czyli redukcja emisji o 3,4 mln ton dwutlenku węgla w ciągu dekady, ma być możliwe także dzięki budowie dwóch tzw. wysp energetycznych, służących jako huby wytworzonej energii wiatrowej - jednej sztucznej na Morzu Północnym, a drugiej na Bornholmie na Morzu Bałtyckim.
Szczegóły dotyczące sprzyjającej klimatowi reformy podatkowej mają zostać uzgodnione jesienią. Celem zmian ma być zachęcenie do zastąpienia kotłów na olej i gaz pompami ciepła oraz zielonym ciepłownictwem. Według porozumienia klimatycznego wzrosnąć ma zużycie biogazu oraz liczba stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

Według komentatora politycznego duńskiego nadawcy publicznego DR Jensa Ringberga "wydaje się, że wystarczy wprowadzić podatek od CO2 i w ten sposób zmniejszy się emisję gazów cieplarnianych". "W rzeczywistości trzeba pamiętać o nierównościach społecznych i odpływie miejsc pracy do innych krajów" - ocenia Ringberg podkreślając, że duński rząd czeka trudna jesień, gdy przyjdzie uzgodnić szczegóły reformy podatkowej.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 22.06.2020r. 20:14
Genialne przyznanie się do błędu. Uznano, że lepszy planowy podatek, niźli spekulacyjny mechanizm ETS CO2. To jest... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 23-06-2020r. 07:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE