ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: wkrótce zakończymy prace nad polityką energetyczną kraju do 2040 r.
22.04.2020r. 18:07

W resorcie klimatu kończą się prace nad polityką energetyczną Polski do 2040 r., która zdefiniuje jak w ciągu najbliższych dwóch dekad będzie wyglądała produkcja energii w kraju - poinformował w środę minister klimatu Michał Kurtyka.
Szef resortu klimatu podczas wideoczatu towarzyszącemu warsztatom z okazji Dnia Ziemi, pytany o to, czy w Polsce powstanie elektrownia atomowa przypomniał, że rozwój energetyki jądrowej był obecny w expose premiera Mateusza Morawieckiego.

"Pracujemy w ministerstwie klimatu nad ostatnimi już elementami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku" - powiedział Kurtyka.

Dodał, że dokument ten będzie definiował na najbliższe dwie dekady jak produkowana w Polsce będzie energia i z jakich źródeł będzie ona pochodzić. "Jego integralną częścią - jak mówił minister - będzie również uruchomianie w Polsce elektrowni atomowych".

Na początku lutego wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński informował, że resort nadal pracuje nad projektem PEP do 2040 r. Zastanawia się m.in. co da się w nim jeszcze zrobić by np. ułatwić rozwój źródeł odnawialnych.
Rząd do tej pory nie przyjął tego dokumentu. W listopadzie ubiegłego roku, jeszcze istniejące wówczas, Ministerstwo Energii skierowało kolejny projekt PEP do konsultacji. Z końcem grudnia 2019 r. resort aktywów państwowych przesłał do Komisji Europejskiej Krajowy plan na rzecz energii i klimatu, oparty m.in. na projekcie PEP.

Najnowszy projekt PEP do 2040 r. odnosząc się do energetyki atomowej, zakłada budowę sześciu reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r.

W projekcie oszacowano, że koszt transformacji w samym sektorze elektroenergetycznym wyniesie na 140 mld euro, a emisja CO2 zostanie zmniejszona o 45 proc. w stosunku do 1990 r.

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zenon 22.04.2020r. 20:00
Czy będzie kontynuacja i rozszerzenie programu "dobrze innym" ? - wiatraki z Danii - fotowoltaika z Chin -... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 23-04-2020r. 12:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 23.04.2020r. 10:49
Kolega "zenon" jest chyba wróżką, bo przewidział dokładnie całą przyszłą strukturę "polskiej"... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 23-04-2020r. 12:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 23.04.2020r. 11:31
Mam nadzieję że Młodzierzowy Komitet Doradczy p. ministra w końcu wyeliminuje ten węgiel z energetyki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk I 23.04.2020r. 14:09
W odpowiedzi Koledze Elektroenergetykowi chcę wyjaśnić, że już teraz marnuje się ok. 6-10 mln ton biomasy w postaci... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE