ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Timmermans nie pozostawia wątpliwości, że KE nie zrezygnuje z Zielonego Ładu
21.04.2020r. 18:43

Komisja Europejska nie zrezygnuje z dążenia do dekarbonizacji i przestawiania europejskiej gospodarki na bardziej przyjazne środowisku tory - takie przesłanie przekazał we wtorek europosłom wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
- Pieniądze zainwestowane w walkę z recesją muszą prowadzić nas na nowe ekonomiczne tory, do nowej gospodarki. Jeśli nam się to nie uda, jeśli odrzucimy Zielony Ład, to wyrzucimy pieniądze na utrzymanie gospodarki takiej, jaką znamy i stracimy szansę na transformację. Stracimy podwójnie - podkreślał Frans Timmermans, cytowany z kolei przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa spowodował, że podniosły się głosy wzywające do rezygnacji z kierunku, jaki został wyznaczony w Europejskim Zielonym Ładzie, czyli strategii KE, która ma służyć przyspieszeniu walki z globalnym ociepleniem.

W jej ramach Komisja ma jeszcze jesienią zaproponować nowe cele redukcji gazów cieplarnianych na 2030 r. Przeciwnicy zaostrzania rygorów uważają, że w obliczu pandemii należałoby raczej pomyśleć o zawieszeniu na 2-3 lata unijnego systemu handlu uprawieniami do emisji (EU-ETS), żeby ulżyć przemysłowi i energetyce opartej na węglu.

Na to się jednak nie zanosi. Komisja chce wręcz wykorzystać obecny kryzys, by jeszcze skuteczniej realizować swoje ambicje klimatyczne. "W Komisji Europejskiej mocno wierzymy, że możliwe jest zielone ożywienie gospodarcze. Jeśli jesteśmy w stanie zmobilizować nasze możliwości inwestycyjne i będziemy inwestować, to musimy być pewni, że inwestycje te przeniosą nas do nowej gospodarki" - powiedział podczas posiedzenia komisji środowiska naturalnego (ENVI) Timmermans.

Przestrzegał, że jeśli UE nie wykorzysta swoich możliwości, by stworzyć gospodarkę opartą na Zielonym Ładzie, będzie to oznaczało wyrzucanie pieniędzy na stary model. "Stara gospodarka może być wówczas mniej więcej odbudowana, ale nie będziemy mieli środków, żeby dokonać transformacji. Wówczas stracimy podwójnie. To jest coś nie do zaakceptowania i musimy tego uniknąć za wszelką cenę" - podkreślił Holender.

Jak tłumaczył, Europejski Zielony Ład nie jest tylko po to, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu i bioróżnorodności, ale też ma być strategią wzrostu gospodarczego dla Europy. Timmermans zapewnił, że obecnie cała uwaga KE skupia się na koronawirusie i tym jak go przezwyciężyć, ale - tłumaczył - nie można wpaść w iluzje, że kryzys klimatyczny zniknął.
"Krótkoterminowo powinniśmy się skoncentrować na zielonym planie, który da szybko efekty w postaci miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Powinniśmy np. pomagać budującym, żeby umieszczali panele słoneczne na dachach. Powinniśmy pomagać właścicielom domów w ich izolacji. Powinniśmy pomagać rodzinom, które chcą, albo muszą kupić nowy samochód, by był on "czysty" " - wymieniał wiceprzewodniczący KE.

Wskazał również na konieczność promocji recyklingu i wtórnego wykorzystywania odzyskanych materiałów, również po to, żeby uniezależnić się od importu metali rzadkich. Jak zaznaczył, zwiększyłoby to odporność Europy, jeśli chodzi o dostęp do niektórych surowców. A to, jak pokazał obecny kryzys, jest jej słabym punktem.

Wiceszef KE przypomniał, że zarówno Parlament Europejski, jak i państwa członkowskie zgodziły się na cel neutralności klimatycznej do 2050 r., a instytucja którą on reprezentuje, proponuje przełożenie tego na zapisy prawa. Tłumaczył, że prawo klimatyczne zobowiąże państwa członkowskie do wniesienia swojego wkładu w neutralność klimatyczną.

Timmermans przyznał, że w PE pojawiły się pytania dotyczące działań zaproponowanych, by dojść do odpowiednich celów. Zapewnił w tym kontekście, że jest gotowy do rozmów na ten temat, bo - jak mówił - ważne są odpowiednie zobowiązania i sygnały, a instrumenty jakie zostaną do tego wykorzystane są sprawą drugorzędną.

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że już 17 członków UE zaapelowało do KE, aby Zielony Ład stał się głównym mechanizmem wychodzenia z kryzysu. Wśród tych państw są Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Estonia, Chorwacja, Belgia i Cypr.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: wpo 22.04.2020r. 07:21
hehe no to raczej oczywiste..u nas nawet powstalo ministerstwo klimatu ale obstawiam ze Wlosi i Hiszpanie zrobia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Patriot 22.04.2020r. 08:49
Najpierw zapłacić powinny te kraje, które latami premiowały emisję CO2 (Kohle-Pfenig, Braun-Kohle-Verstromung)!!!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 22-04-2020r. 11:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 22.04.2020r. 11:39
to może zrezygnować z Timmermans'a?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: quasimodo 22.04.2020r. 14:41
Wszyscy chcemy być piękni, młodzi, bogaci a teraz ekologiczni. Niepokojące jest to, że KE lekko przechodzi ponad... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE