ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: decyzje Rady UE to dla Polski dobre podstawy do dyskusji o neutralności
18.12.2019r. 13:19

Uwzględnienie sytuacji Polski w konkluzjach Rady Europejskiej nt. neutralności klimatycznej jest dobrą podstawą do dyskusji o europejskiej solidarności i potrzebach inwestycyjnych - ocenił minister klimatu Michał Kurtyka.
Uwzględnienie sytuacji Polski jest bardzo dobre, bo startujemy w oparciu o prawdę - mówił Kurtyka w środę podczas dyskusji "Czy Europa pozostanie klimatycznym liderem?", zorganizowanej przez Politykę Insight.

Unijni przywódcy porozumieli się na ostatnim szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono w konkluzjach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

"Nie było dotąd konkluzji, tak jednoznacznie wskazujących na wyjątkowość jednego kraju" - wskazał Kurtyka. Jak podkreślał minister, w Polsce musimy wziąć pod uwagę punkt startu, np. to, że trzy czwarte energii powstaje ze źródeł kopalnych. Należy także uwzględnić kwestię innego zaopatrzenia w kapitał i możliwości inwestycyjnych, bo transformacja jest kapitałochłonna. W relacji do PKB, ta transformacja jest bardziej kosztowna we wschodniej części Unii niż na Zachodzie - zaznaczył Kurtyka. Jak dodał, Polska zazwyczaj długo dyskutuje na temat celów, ale jak już się do czegoś zobowiąże, to wykonuje to.

Minister klimatu przypomniał też, że dyskusja na temat neutralności klimatycznej to także odpowiednia konstrukcja celów. Wielkim wyzwaniem dla definicji neutralności jest kwestia konsumpcji - wskazał. Mapa emisji, wynikającej z konsumpcji idzie w poprzek stereotypom, wschodnia część Europy jest w tej kwestii mniej emisyjna niż zachodnia - podkreślał.
Według Kurtyki, Polska ma co najmniej trzy powody, by budować ścieżkę transformacji we własnym tempie. Jak wskazał, aspiracje obywateli co do podnoszenia jakości życia rosną, co buduje przekonanie, że coś jest jednak do zrobienia. Potrzeba rozwiązania kwestii smogu dziś raczej jednoczy niż dzieli obywateli - wskazał.

Drugim powodem ma być bezpieczeństwo energetyczne. Jak mówił minister, Polska ma świadomość, że z jednej strony potrzebuje ewolucji systemu energetycznego, bo za 10-15 lat "odziedziczony park technologiczny" trzeba będzie już wyłączyć. Z drugiej strony pojawiły się zeroemisyjne źródła energii. W sumie otwiera to potencjał nowych możliwości - ocenił minister.

Trzecim powodem, według Kurtyki, są korzyści dla gospodarki, jakie otwiera propozycja Nowego Zielonego Ładu. Polska jest eksporterem autobusów elektrycznych, będzie producentem baterii, zakłada się wielki popyt na pompy ciepła, mamy już boom w fotowoltaice - wymieniał. Są więc korzyści gospodarcze, związane z transformacją - ocenił.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: jacuś 18.12.2019r. 22:57
kiedy elektrownie jądrowe w polsce?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mada 19.12.2019r. 08:07
kuriozalna sytuacja tylko polski rząd uważa,ze odnieśliśmy sukces nikt tego tak nie odczytuje w Europie Propaganda... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: do jacusia 19.12.2019r. 08:48
Nigdy! Nie opłacają się ekonomicznie, nie wpasowują się w nowe uwarunkowania systemu energetycznego wymagającego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE