ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozwijanie sztucznej inteligencji zostawia spory ślad węglowy
04.11.2019r. 12:42

Rozwijanie sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na środowisko. W najnowszych badaniach wyliczono, z jakim poziomem emisji dwutlenku węgla związane są badania i wdrożenia w tej dziedzinie - informują naukowcy na łamach Arxiv.org.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w technologiach porównywane bywa do przemysłu wydobywczego. Jak w przypadku wydobycia i przetwarzania paliw kopalnych, także i w dziedzinie sztucznej inteligencji trzeba "kopać" dane i poddawać je rafinacji. W rezultacie można je sprzedawać z dużym zyskiem, podobnie jak przetworzone surowce.

Związane jest to jednak ze sporym zużyciem energii, co z kolei nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Podobne obliczenia przeprowadził niedawno zespół z University of Cambridge (W. Brytania) w odniesieniu do tzw. kopania kryptowalut. Komputery na całym świecie, które prowadziły obliczenia niezbędne do funkcjonowania kryptowalut, zużywały rocznie więcej energii niż Szwajcaria czy Czechy.

W najnowszych badaniach naukowcy z University of Massachusetts w Amherst (USA) skupili się na energochłonności sztucznej inteligencji.
Okazało się, że praca nad uczeniem niektórych dużych modeli sztucznej inteligencji pochłania energię, która jest ekwiwalentem emisji 283 tys. kg dwutlenku węgla. Innymi słowy jest to tyle CO2, ile powstaje w wyniku zużycia energii potrzebnej do wyprodukowania i użytkowania pięciu przeciętnych samochodów używanych w USA.

Naukowcy skupili się na modelach sztucznej inteligencji (Transformer, ELMo, BERT i GPT-2) używanej do przetwarzania języków naturalnych. Te programy komputerowe "karmione" są ogromną ilością danych językowych, które muszą przetwarzać, a dzięki specjalnym algorytmom "uczone" są, w jaki sposób mają nimi operować, żeby np. trzymać się reguł gramatyki. Dzięki temu możliwe jest chociażby stworzenie komputerowych tłumaczy z jednego języka na inny.

Badacze zastrzegają jednak, że ich szacunki są i tak ostrożne. Ich zdaniem, otrzymane obliczenia wskazują na wielkości minimalne, a w praktyce zużycie energii może być dużo wyższe.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE