ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: neutralność klimatyczna Polski do 2050 r. to co najmniej 500 mld euro
07.10.2019r. 15:05

Osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. będzie wymagało zainwestowania co najmniej 500 mld euro - oświadczył w poniedziałek na Kongresie 590 w Rzeszowie minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Jak mówił, "nadal twardo stoi na stanowisku", że będzie to co najmniej 500 mld euro, "a niektórzy mówią, że i 700 mld". Tchórzewski dodał, że poradzenie sobie w negocjacjach, dotyczących neutralności klimatycznej UE będzie wyzwaniem dla każdej kolejnej ekipy, która będzie rządzić po wyborach. W czasie dyskusji przedstawiciele czołowych spółek energetycznych, kontrolowanych przez Skarb Państwa przedstawiali swoje perspektywy i oceny na kolejnych 20 lat.

Jak mówił wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek, ok. 2040 r. podstawą funkcjonowania systemu będzie energetyka jądrowa, będzie bardzo dużo OZE, stabilizowanych przez źródła gazowe, a zostaną tylko te bloki węglowe, które dziś są nowe lub na ukończeniu. O projekcie jądrowym Wasiłek powiedział, że za dwa lata powinno być możliwe wskazanie dwóch lokalizacji na podstawie prowadzonych badań.

Projekt Polityki Energetycznej Państwa zakłada uruchamianie od 2033 r. co dwa lata kolejnego reaktora jądrowego. Ma ich być sześć o sumarycznej mocy 6-9 GW.

Wasiłek wyraził też przekonanie, że do 2024 r. ukończone zostaną dwa duże bloki gazowe po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra, które w 2040 r. nadal będą pracowały. Ok. 2040 r. skończy się produkcja z węgla brunatnego w Turowie z powodu wyczerpania złóż, a elektrownia w Bełchatowie mocno ograniczy produkcję z powodu ograniczenia dostępności paliwa.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak wskazywał, że ciekawym kierunkiem są zasoby metanu pokładów węgla. Są wyższe niż rodzime złoża konwencjonalne i raczej nie ma innej metody w utrzymaniu krajowego wydobycia na poziomie 4 mld m sześc. - podkreślił. Przypomniał, że na odkrycia nowych dużych złóż gazu w Polsce nie ma co liczyć.
O gaz w coraz większym stopniu dopominają się producenci energii elektrycznej - zaznaczył prezes PGNiG.

Prezes Taurona Filip Grzegorczyk zauważył, że koncerny z udziałem państwa ponoszą koszty zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a tym czasem firmy prywatne, nie mając tego obowiązku osiągają dużo lepsze wyniki finansowe. Rynek mocy to wzięcie dużej części odpowiedzialności przez państwo, a same spółki dzięki niemu mogą się rozwijać w kierunku bardziej opłacalnych OZE - mówił.

Prezes Enei Mirosław Kowalik odnosząc się do finansowania transformacji energetycznej wskazał na konieczność zapewniania infrastruktury sieciowej, co przekłada się na poważny wzrost wydatków operatorów systemów dystrybucyjnych. Inwestycji w dystrybucję nie wolno zaniedbywać - podkreślił, przypominając, że planowany na następną dekadę poziom inwestycji europejskich dystrybutorów to nawet 100 mld euro.

Wiceprezes Energi Dominik Wadecki przypomniał, że realnym katalizatorem zmian staje się rynek finansowy. Kurs instytucji finansowych jest już dość restrykcyjny i ogranicza możliwości zdobywania tanich pieniędzy na energetykę konwencjonalną - podkreślił. Komponent środowiskowy staje się istotny w ratingach przedsiębiorstw - dodał. Ale to przekłada się na łatwość finansowania OZE - ocenił Wadecki.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: daleki mazowszanin 07.10.2019r. 16:22
Przez cztery lata tylko gadano o nowej polityce energetycznej: koszty transformacji miały wynieść 300 mld Pln teraz... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 08-10-2019r. 10:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 09.10.2019r. 16:46
chętnych do pożyczenia tych pieniędzy na wysoki procent będzie kolejka, ale kto te raty i odsetki spłaci w kraju w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE